1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
quester [9]
2 years ago
14

Use this image to classify each pair of lines.

Mathematics
1 answer:
irga5000 [103]2 years ago
7 0

Answer:

Parallel

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Least to greatest -45/10,3/1000,-0.005,0.34
aleksklad [387]
-0.005,-45,0.34,3,10,1000
8 0
3 years ago
The equation x 2 + 10 x + 25 = 0 has one solution.
Natalija [7]

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

X2+10x+25=0

So let's solve

10=5,5

25=5,5

So let's continue

X2+5x+5x+25

Let's factorise

X(x+5)+5(x+5)=0

(X+5)(x+5)=0

So

X+5=0

Substrate 5 from both sides

X=-5(twice)

So the answer is yes

4 0
3 years ago
1/2 divided by 5 is ____________ than/to 5 divided by 1/2.
Lilit [14]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

the problem is saying the same thing twice just om different words

7 0
3 years ago
Janelle and her best friend Carmen go shopping. the function p(t) = 5^4-3x^3 +2^2+24 represents how much money each girl spent b
emmasim [6.3K]
<h2>Hello!</h2>

The answer is:

They spent $176 together.

<h2>Why?</h2>

We are given an expression which represents the money spent for each girl, it's a function of time and it will show how much they can spend in terms of hours.

Assuming that you have committed a mistake writing the equation, otherwise, the given options would not fit, the expression is:

p(t)=5x^{4}-3x^{3}+2x^{2}+24

Now, from the statement we know that the function represents how much money each girl spent, so, if we need to calculate how much money they will spend together, we need to multiply the expression by 2, so we have:

p(t)=2(5x^{4}-3x^{3}+2x^{2}+24)

Then, calculating the spent money for 2 hours, we need to substitute the variable "x" with 2.

Calculating we have:

p(2)=2(5*(2)^{4}-3*(2)^{3}+2*(2)^{2}+24)=2(5*16-3*8+2*4+24)

p(2)=2(5*16-3*8+2*4+24)=2(80-24+8+24)=2*88=176

Hence, we have that they spent $176 together.

Have a nice day!

3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Which conclusion is supported by the data from the multiple-year samples? Check all that apply
dedylja [7]

Answer:

B and C

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the slope and the y-intercept of the line y=9x-8
    9·2 answers
  • Find the constant variation for this equation. R=.51/d^2
    5·1 answer
  • A 90 oz. bottle of shampoo is sold for $18.95. What is the price per ounce
    13·1 answer
  • The figure below shows one of the paving stones in Jack's garden.
    8·1 answer
  • The diameter of your bicycle wheel is 20 inches. How far will you move in one turn of your wheel?
    6·1 answer
  • Which of the following is equal to 5 4/9?<br><br> 5.49<br> 5.25<br> 7.25<br> 5.4
    13·2 answers
  • On a​ map, 1 inch equals miles. Two houses are inches apart on the map. What is the actual distance between the​ houses? Use pen
    14·1 answer
  • 7th grade math help me please :))
    11·1 answer
  • How do you write it in an equation 14/7=2
    9·1 answer
  • MARKING AS BRAINLIEST PLUS MANY POINTS
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!