1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OlgaM077 [116]
1 year ago
14

The temperature was 75 degrees. at noon, the temperature increased by 7. by evening the temperature decreased by 7

Mathematics
1 answer:
DIA [1.3K]1 year ago
6 0

Answer:

75

Step-by-step explanation:

75 + 7 = 82


82 - 7 = 75

You might be interested in
The league championship 800 meter race has 9 runners. In how many different ways they place first, second and third?
uysha [10]

Answer:

504 different ways

Step-by-step explanation:

There are 9 people competing

9 Different people can come in 1st

We have a winner

Now there are only 8 people left to come in second

8 different people can come in 2nd

There is 1 second place winner

Now there are only 7 people left to come in second

7 different people can come in 3rd

9*8*7 =504

There are 504 different ways

3 0
3 years ago
you are purchasing a car for 12,465 plus 5.65% sales tax you make a 1,300 down payment you have a fair credit score how much int
inna [77]
The interest at the end of the first month can be calculated given that the interest rate per month. Once, you get the interest rate per month, you multiply it to the price when you purchased the car.
6 0
3 years ago
A rocket travels in a trajectory given by the equation s = -4.9t 2 + v0t, where s is meters above ground, t is time in seconds a
Reptile [31]

Step-by-step explanation:

s = -4.9t² + 49t

The vertex of the parabola is at t = -b/(2a).

t = -49 / (2 × -4.9)

t = 5

The rocket reaches its maximum height after 5 seconds.

5 0
3 years ago
A family’s lunch bill is $10.19 before tax and tip. Using the percents shown for sales tax and gratuity, how much money should t
svp [43]

Answer:

The answer is 12.36

Step-by-step explanation:

I just did the assignment and guessed and got them wrong and it said this is the right answer so yeah.

You're welcome!! :D

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help in 15 min tysvm<br> !
Alexxx [7]

Answer:

1) 4.68 kiloliters

2) 27800 more liters of fuel

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • One third of a bird’s eggs hatched. If 2 eggs hatched, how many eggs did the bird lay?
    11·1 answer
  • Joe drove 315 miles on 15 gallons of gas. What is his mileage in miles/gallon?<br> miles/gallon
    8·2 answers
  • A new law requires that 15% of an individuals income be invested in the stock market. Your accounts show that you need to put $4
    15·1 answer
  • What two numbers add to make 16 but multiply to make -105?
    11·1 answer
  • Write <br> 7 <br> 2<br> 5<br> as an improper fraction.
    11·2 answers
  • Tina pays $38.50 for 14 boxes of Girl scout cookies. What is the unit price?​
    9·1 answer
  • Write the decimal -0.43 as a fraction in simplest form.
    15·2 answers
  • The graph f(x)=x^1/3 is symmetric about the y-axis . True or false justify your answer
    15·1 answer
  • Write a verbal expression to represent the given equation,<br> X - 25 = 3
    10·1 answer
  • Find the volume of a cone
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!