1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lord [1]
3 years ago
5

Can you please help??

Mathematics
2 answers:
NeTakaya3 years ago
6 0

38 percent.

60 percent girls= 60/100 girls

40 percent boys=40 boys

50 percent of girls is 30 girls

20percent of boys is 8

38 students out of 100 is 38 percent

34kurt3 years ago
3 0
70% of the student would walk to school
You might be interested in
Which of the following can be divided by 3, with no remainder?
Nuetrik [128]

Answer:

A) 555

Step-by-step explanation:

555/3 = 185

Check and make sure; 185 x 3 = 555

Hope this helps!

-Jerc

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rita get paid $16 per hour for the first 8 hour she works each day.She earned 1and 1/2 times her hourly pay rate for the first t
djyliett [7]

Answer:

Rita's pay for Monday is $158.

Step-by-step explanation:

Rita's hourly pay for an 8-hour shift she works everyday is, $16.

If she works overtime she gets paid 1.5 times her hourly pay for every extra hour.

That is, if she works (8 + <em>x</em>) hours a day then the pay for the <em>x</em> hour is, 1.5<em>x</em>.

Rita's working hours on Monday is:

  • Started from 8:15 AM to 12:45 PM ⇒ 4 hours 30 minutes.
  • 45 minutes lunch break ⇒ 12:45 PM + 45 minutes = 1:30 PM
  • Worked from 1:30 PM to 6:15 PM ⇒ 4 hours 45 minutes

It is provided that Rita does not get paid for lunch hour.

Rita's pay for Monday is computed as follows:

= (8:15 AM - 12:45 PM) + (1:30 PM - 6:15 PM)

= (4 hours 30 minutes) + (4 hours 30 minutes)

= (4 + 4) hours + (30 + 45) minutes

= (8 × 16) + (75 minutes × 16 × 1.5)

= 128 + (1.25 hours × 24)

= 128 + 30

= 158

Thus, Rita's pay for Monday is $158.

3 0
3 years ago
A box of pancake mix containing 2 1/4 pounds costs $3.60. What is the cost per pound?
mote1985 [20]

Answer:

$1.60

Step-by-step explanation:

$3.60 divided by 2 1/4 is $1.60

6 0
3 years ago
Round of 94136 to the nearest whole number
marta [7]

Answer:

94136

Step-by-step explanation:

It would just be the same thing because their is no decimal or fraction after the number and 94136 is already a whole number

3 0
2 years ago
Solve the Equation. 14x+28=14
Korvikt [17]

Answer:

x= -1

Step-by-step explanation:

1. First, you need to combine like terms. Constants with constants and variables with variables. Since there is only one variable, there is nothing to combine it with so nothing happens to it. The constants, on the other hand, can combine.

2. You have to subtract 28 from 28 and 14 so that +28 can cancel out on the left side and combine on the right.

3. That will leave you with 14x= -14.

4. Now you need to get x on its own so you need to divide 14 (opposite of multiplication to cancel out) on both sides.

5. That will leave you with x= -1. That is your final answer.

Hope this helps! Please vote me as Brainliest. Let me know if you need more of an explanation. Remember, cheating is never the answer. Try your best before you seek answers. Hope it's not too late. Good luck with whatever you are doing! Have an amazing day!

8 0
3 years ago
Other questions:
  • How many ways can five people, a,b,c,d, and e, sit in a row at a movie theater if c must sit to the right of but not necessarily
    12·2 answers
  • Which of the following is written correctly in scientific notation?
    13·2 answers
  • Assume that trees are subjected to different levels of carbon dioxide atmosphere with 7% of the trees in a minimal growth condit
    13·1 answer
  • Find the equation of the axis of symmetry and the coordinates of the vertex of the graph of the function y = 2x2 + 4x –3
    12·2 answers
  • Solve 4x-6=18 solve for x
    6·1 answer
  • Rob and Bob together scored 88 points. If Bob scored 54 points, how many points did Rob score?
    11·2 answers
  • You and your friend each start a car-washing service. You spend $25 $ 25 on supplies and charge $10 $ 10 per car. Your friend sp
    8·2 answers
  • What is the area of the following circle r=2
    12·1 answer
  • The 2 ft side length of the scale drawing corresponds to a side length of 120 feet for the actual skate park. What is the scale
    14·2 answers
  • If arc BC is 42° and angle 5 is 32°, what is the measure of arc DE?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!