1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Temka [501]
1 year ago
14

An appliance manufacturer wants to contract with a repair shop to handle authorized repairs in Indianapolis. The company has set

an
acceptable range of repair time of 50 minutes to 90 minutes. Two firms have submitted bids for the work. In test trials, one firm had a
mean repair time of 74 minutes with a standard deviation of 4.0 minutes and the other firm had a mean repair time of 72 minutes with a
standard deviation of 5.1 minutes. (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.)

Firm Cpk

1 ___
2 ___

Which firm would you choose?

Firm 1
Firm 2
None
Mathematics
1 answer:
jeyben [28]1 year ago
8 0

The best firm for the Appliance manufacturer for the repair work is Firm 2 .

In the question ,

it is given that ,

An appliance manufacturer wants to contract with a repair shop to handle authorized repairs in Indianapolis .

The acceptable range of the repair time is 50 minutes to 90 minutes.

the mean repair time for firm 1 = 74 minutes and standard deviation of 4 minutes .

the mean repair time for firm 2 = 72 minutes and standard deviation of 5.1 minutes .

the range is calculated using the formula

Range = Mean ± Standard Deviation

So , for firm 1 ,

the Range = 74 ± 4

= 74 + 4       and      74 - 4

= 78     and   70

the range for firm 2 is

= 72 ± 5.1

= 72 + 5.1      and      72 - 5.1

= 7.1        and       66.9  

The second company has a lower range and it should be preferred .

Therefore ,  The best firm for the Appliance manufacturer for the repair work is Firm 2 .

Learn more about Standard Deviation here

brainly.com/question/23611887

#SPJ1

You might be interested in
2/5 ÷ 22/35 <br>simplify​
Sliva [168]

Answer:

7/11 (Simplified Already)

Step-by-step explanation: 25÷2235=?

Dividing two fractions is the same as multiplying the first fraction by the reciprocal (inverse) of the second fraction.

Take the reciprocal of the second fraction by flipping the numerator and denominator and changing the operation to multiplication. Then the equation becomes

25×3522=?

For fraction multiplication, multiply the numerators and then multiply the denominators to get

2×355×22=70110

This fraction can be reduced by dividing both the numerator and denominator by the Greatest Common Factor of 70 and 110 using

GCF(70,110) = 10

70÷10110÷10=711

Therefore:

25÷2235=711

Solution by Formulas

Apply the fractions formula for division, to

25÷2235

and solve

2×355×22

=70110

Reduce by dividing both the numerator and denominator by the Greatest Common Factor GCF(70,110) = 10

70÷10110÷10=711

Therefore:

2/5÷22/35=7/11

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
List the perfect cubes between 1000 and 3000 that are even numbers
ad-work [718]
 12^3 = 1728; 14^3 = 2744;
5 0
3 years ago
Evaluate each logarithm. Do not use a calculator. ln ^3 square root e^4
Alona [7]

Answer:

\large\boxed{\ln\sqrt[3]{e^4}=\dfrac{4}{3}}

Step-by-step explanation:

\text{Use}\\\\\sqrt[n]{a^m}=a^\frac{m}{n}\\\\\ln a^n=n\ln a\\\\\ln e=1\\-----------\\\\\ln\sqrt[3]{e^4}=\ln e^\frac{4}{3}=\dfrac{4}{3}\ln e=\dfrac{4}{3}\cdot1=\dfrac{4}{3}

6 0
3 years ago
What is the total price of a $45 pair of jeans after a 6.5% sales tax is added?<br> show ur work
tangare [24]
The answer is 45.65
45 + 6.5 = 45.065

45 divided by 6.5 over a hundred = 45 + 0.065


Thats how you get 45.65
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help please !!! ASAP
Verizon [17]

3 goes 1, 4 goes 2, 1 goes 3 and 2 goes last

8 0
3 years ago
Other questions:
  • (x-y)/(2)+(7y)/(3)=5
    10·1 answer
  • 4x=124 what is the solution to this equation?
    8·2 answers
  • -4x+9(10x-1) <br> please help me this is distributive property
    5·1 answer
  • Solve by substitution 3y-2x=10 and x=9-2y
    6·1 answer
  • alan bought 3 pencils and a notebook. the notebook cost $6, and he spent a total of $12. how much did each pencil cost?
    7·1 answer
  • Help me for brainliest. Non serious answers will be reported
    9·1 answer
  • A baker used 5 7/10 bags of flour one week. The same baker used 7 3?10 bags the next week. How many more bags of flour did the b
    9·1 answer
  • B<br> 280<br> D<br> C<br> What is the measure of angle ADB?<br> A. 17°
    15·1 answer
  • Neeeeeeeeeed helppppppppppppp
    10·1 answer
  • Is this correct for number 5 if not please help
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!