1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elena L [17]
1 year ago
10

Find the equation of a line perpendicular to x=5 that contains the point (-2,2). White the equation in slope intercept from

Mathematics
1 answer:
Aleksandr [31]1 year ago
8 0

The line which represents the equation x = 5 is a vertical line that passes through any point hax x-coordinate of 5

Then the perpendicular line to this line must be a horizontal line

The equation of any horizontal line is y = b, where

b is the y-coordinate of any point that lies on the line

Since the line passes through the point (-2, 2), then

b = 2

Then the equation of the line is

y = 2

You might be interested in
HELP PLZZZzzzzzzzzzzzzz
AleksandrR [38]

Answer:

D.

Step-by-step explanation:

i hope im right

3 0
3 years ago
What are the common factors of 50 30 100
lesya [120]
Their common factors are :1, 2 ,5 ,10
5 0
3 years ago
What is the answer to 1.5 / 2.5 equals 3.5 / d
Kay [80]

Answer:

1.5/2.5 = 3.5/5.83recuring

Step-by-step explanation:


8 0
3 years ago
If f(x) = 4x^2and g(x) = x+1, find (f•g)(x).
vazorg [7]

Answer:

(f.g)(x)=4x^3+4x^2

Step-by-step explanation:

f(x) = 4x^2and g(x) = x+1, (f•g)(x)=?

(f.g)(x)=f(x)*g(x)

(f.g)(x)=4x^2*(x+1)

(f.g)(x)=4x^3+4x^2

hope it helps. .brainliest please

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the measure of angle BJL
Harrizon [31]
Its f ok i hope it helps
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write an inequality for each situation <br> There are at least 24 pictures on the roll of film.
    14·2 answers
  • Write each ratio in simplest form<br> 64:40
    7·2 answers
  • Determine whether the conclusion is valid. If not, identify the additional information needed to make it valid.
    14·2 answers
  • 24 pencils cost $1.20, how much will one pencil cost?
    14·1 answer
  • Can anybody help plzz?? 65 points
    6·1 answer
  • -22 <br>irrational or rational​
    7·2 answers
  • Helppppppppppppppppppp ill mark you brainlist
    7·1 answer
  • Please someone help me. Im giving brainliest!
    12·2 answers
  • Which expression is equivalent to 3(2x + 2) +4x + 3?
    12·2 answers
  • What is the value of x
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!