1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AysviL [449]
1 year ago
10

A student created this table to represent a linear relationship between x and y.X Y-2. 10.0-1. 7.50. 5.01. 2.52. 0The student sa

ys the point (9,-17.5) lies on the line represented by the relationship between x and y shown in the table.Is the student correct? Show or explain how you got your answer.
Mathematics
1 answer:
alex41 [277]1 year ago
8 0

The relationship between x and y is represent as:

Since, the relationship is linear.

The standard form of equation of line is:

y-y_1=\frac{y_2-y_1}{x_2-x_1}(x-x_1)

Consider any two set x and y values from the given relationship.

Let (-2, 10) and (-1,7.5)

\text{Substitute x}_1=-2,y_1=10,x_2=-1,y_2=7.5\text{ in the standard equation of line.}

\begin{gathered} y-y_1=\frac{y_2-y_1}{x_2-x_1}(x-x_1) \\ y-10=\frac{7.5-10}{-1-(-2)}(x-(-2)) \\ y-10=\frac{-2.5}{1}(x+2) \\ y-10=-2.5(x+2) \\ y=-2.5(x+2)+10 \end{gathered}

The equation of the linear relationship between x and y is:

y = -2.5(x + 2) + 10

Now, to check that the point (9, -17.5) lies on the represented relationship between x and y

Substitute x = 9 and y = -17.5 in the equation y = -2.5(x + 2) + 10

y = -2.5(x + 2) + 10

-17.5 = -2.5(9 + 2) + 10

-17.5 = -2.5(11) + 10

-17.5 = -27.5 + 10

-17.5 = -17.5

Thus, LHS = RHS

Hence the point (9, -17.5) lie on the given linear relationship between x and y.

Answer: The point (9, -17.5) lie on the given linear relationship between x and y.

You might be interested in
(a) Approximate the decimal equivalent of each number to the nearest tenth.
storchak [24]

Answer:

2,3    3    5

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A store manager receives a delivery of 2 boxes of light bulbs.Each box contains 25 lightbulbs.The store manager tests all the li
kolezko [41]

Answer:

Step-by-step explanation:

A delivery of 4 boxes will contain 2 more defective lightbulbs than a delivery of 2 boxes.

7 0
3 years ago
PLEASE HELP FAST!!!! 40 POINTS!!!!!!
dimulka [17.4K]
Commutative property of addition
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
fred purchased 6 shirts on friday. kyle purchased 4 shirts and a pair of shorts for $25. they paid the same amount for each shir
Mars2501 [29]

Answer:

Step-by-step exp$ . 4 :33

3 0
3 years ago
Kirk used 10.2 centimeters of tape to wrap 3 presents. How many presents did Kirk wrap if he used 23.8 centimeters of tape?
insens350 [35]

Answer:

Kirk wrapped 7 presents with those 23.8 cm of tape.

Step-by-step explanation:

Figure out the unit rate:

10.2 cm tape

-------------------

  3 presents

or

   3 presents

-----------------------

  10.2 cm tape

Multiplying this by 23.8 cm results in the number of presents Kirk wrapped with that much tape:

(3 presents)(23.8 cm tape

--------------------------------------- = 7 presents

           10.2 cm tape

Kirk wrapped 7 presents with those 23.8 cm of tape.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Select all the expressions that are equivalents to y^4 . (3 points)
    13·1 answer
  • Pablo is running a 15.5-kilometer race.
    5·1 answer
  • Find the missing angle measure.
    14·1 answer
  • Whats the unit rate for $2.50 for 5 ounces
    12·2 answers
  • Right any equation in slope intercept for the line that passes through (0,-2) And is parallel to the line whose equation is 3x+5
    11·1 answer
  • State of the triangles in the pair are similar. If so, complete the similarity statement.
    9·1 answer
  • Help me please thanks<br> Xxxxxx
    8·2 answers
  • Plz i have no clue and this is due in 15 mins
    14·2 answers
  • Sara has 37 bugs in her collection she will collect 8 new bugs bevery day. Sara will collect bug for times days for what value o
    8·1 answer
  • A large candle costs $5, and a small candle costs $3. What is the club’s profit?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!