1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
STALIN [3.7K]
1 year ago
10

Kian bought 20 pencils for $1.60. at that rate, how much would 35 dollars cost?

Mathematics
1 answer:
disa [49]1 year ago
4 0

Assuming that in the last part of the statement says pencils instead of dollars:

20 pencils for $1.60

1.60 /20 = 0.08 per pencil

For 35 pencils:

0.08 x 35 = $2.8

You might be interested in
Find the missing number in this proportion. 6 16 = 30 ?
Slav-nsk [51]
80 because of you cross multiply 6 times x and 30 times 16 you get 480 and 6 divided by 480 is 80

6/16=30/?
6x=480
Divided by 6
?=80
4 0
2 years ago
-4 &lt; -2x + 4 &lt;12<br> How do you solve this compound inequality
Lelechka [254]

Answer:

can you explain it more clear? ;)

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Consider the set a = {a, b, {a, b}}, where a and b are distinct elements. the number of elements in ℘(a) is _____
Juli2301 [7.4K]

A=\{a,b,\{a,b\}\}\\|A|=3\\\\|\wp(A)|=2^3=8

7 0
3 years ago
What Is 12 Divided By 1/10?
eduard
It equals 6 just put it like this: 6/1 nd then divide
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What’s the value of <br> tan (3arc cos 3/4)
Volgvan
<h2>Answer: -1.469</h2>

This trigonometric function can be written as:

tan (3 cos^{-1} (\frac{3}{4}))   (1)

Firstly, we have to solve the inner parenthesis:

cos^{-1} (\frac{3}{4})= 41.409   (2)

Substituting (2) in (1):

tan (3(41.409))=tan(124.228)   (4)

Finally we obtain the value:

tan(124.228)=-1.469  

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help Im in class
    8·2 answers
  • ASAP PLZ HELP 1 EASY QUESTION HELP :/
    12·1 answer
  • Converting with Decimals, Percent, and Fractions.<br><br> Please help me ASAP!
    6·1 answer
  • Charlie and 10 friends are planning for a pizza party. They purchased 3 quarts of milk. If each glass holds 8oz how much milk wi
    13·2 answers
  • Find the slope of a line through the points (7,1) and (4,0)
    11·2 answers
  • 7. A rectangular lot is entirely enclosed by a fence.
    15·1 answer
  • Find a value for a that makes this statement true.<br><br> a ÷ 6 greater than 1.
    15·2 answers
  • A jewelry store bought a gold necklace and marked it up 110% from the original cost of $23.52. Later on, Dean purchased the gold
    11·1 answer
  • zaheeda scored 9 goals in netball matches .At this rate , about how msny goals will she score in ten games​
    15·2 answers
  • Need help please answer ASAP!<br> 25&amp;26
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!