1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OLga [1]
3 years ago
11

Solve 3x + y = 1 for y*

Mathematics
1 answer:
guapka [62]3 years ago
4 0

Answer:

y = 1 - 3x

Step-by-step explanation:

hopes this helps

You might be interested in
Find the common ratio for the geometric sequence for which a1=3 and a5=48
Rama09 [41]

The ratio is common, so you could write:

a1 * r^4 = a^5 (you do r^4 because there are 4 times you need to multiply by the ratio to get from a1 to a5)

Plug in the values:

3 * r^4 = 48

Divide by 3:

r^4 = 16

Take the fourth root of both sides:

r = 2

The common ratio is 2.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
3x + 2y = 6<br> 4x + y = 1<br> Solve the system of equations.
likoan [24]
3x+2y=6 -
8x+2y=2
_________
-5x=4
x=-4/5

-2.4+2y=6
y=8.4
7 0
3 years ago
-5/8 multiplied by 7/1
astraxan [27]

Answer:

-4.375

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for m.t=mr^2/3
spin [16.1K]

t = mr^2/3

Divide both sides by r^2/3

m = t / r^2/3

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Craig went bowling with $190 to spend. He rented shoes for $ 10.00, paid $20 for food, and paid $10.00 for each game bowled. How
Mazyrski [523]
Craig could play 16 games
4 0
2 years ago
Other questions:
  • Answer ASAP please. First right answers get brainliest!!
    8·2 answers
  • A rectangle has an area of 120 square cm. Its length and width are whole numbers. List the possible dimensions of the rectangle.
    6·1 answer
  • I don't understand!What do i put?!
    14·1 answer
  • Lauren and minki are in a bike race. Lauren bikes at 18 miles per hour. Minki bikes at 12 miles per hour and has a 6-mile head s
    8·1 answer
  • BRAINLIEST &amp; 50 POINTS
    5·1 answer
  • Find 4 1/5 · 7 2/3.<br> reeeeeeeeeeeee
    9·2 answers
  • Jameson pays $39.90 for 3.8 pounds of almonds. What is the price per pound of almonds? Record your answer and fill in the bubble
    12·2 answers
  • Find the area of this trapezoid. Be sure to include the correct unit in your answer.
    13·2 answers
  • ASE
    7·2 answers
  • Solve for "y" if 2x + 8y = 6
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!