1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dovator [93]
1 year ago
5

The ratio of the number of apple trees to the number of lemon trees in a farm is 9:5. There are 45 lemon trees in the farm. How

many apple trees are there in the farm?​
Mathematics
1 answer:
kvv77 [185]1 year ago
6 0
81
5x9=45
9x9=81
you’re welcome
You might be interested in
What is 1 4/7 divided by 6 2/7
vekshin1

The answer I got was

0.25

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you do this ? Please step by step explanation due tom
inna [77]

Answer: C im pretty sure

Step-by-step explanation:

Use this link it explains it pretty well

https://www.calculatorsoup.com/calculators/math/mixednumbers.php

Just copy and paste the link

6 0
3 years ago
Whoever gets this right gets brainlyess answer and it's worth 10 points :)
babymother [125]
A=$20.20/10gal=$2.02 per gal

B=$26.04/12gal=$2.17 per gal

C=$28.14/14gal=$2.01 per gal

D=$30.45/15gal=$2.03 per gal

So C is the cheapest per gallon.
3 0
3 years ago
Which lines must be parallel?
Gnom [1K]

Answer:

The answer is option A) <em>r</em><em> </em>and <em>s</em>

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Liam has 12 red balloons and 14 blue balloons. He puts all of his balloons in 2
777dan777 [17]

Answer:

I think it's 26. I think soooo

7 0
3 years ago
Other questions:
  • what is the probability that a red or green marble will be selected from a bag containing 9 red marbles, 7 green marbles, and 11
    14·1 answer
  • Scott runs 7 miles in 80 minutes. At the same rate, how many miles would he run in 64 minutes?
    15·1 answer
  • RATES AND RATIOS
    13·1 answer
  • A company rents out 17 food booths and 26 game booths at the county fair. The fee for a food booth is $200 plus $5 per day. The
    8·2 answers
  • Write the ratio as a percent
    13·2 answers
  • Verify that f and g are inverse functions algebraically and graphically.
    15·1 answer
  • Hi guys pleas help me ;((
    15·1 answer
  • What the answer for 10% of 50
    8·2 answers
  • Which equation means the same as two more than the number of
    5·1 answer
  • Round 2,483,219 to the nearest thousand​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!