1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
k0ka [10]
1 year ago
6

How many ways are there to select five unordered elements from a set with three elements when repetition is allowed?

Mathematics
1 answer:
Zolol [24]1 year ago
3 0

The number of ways or permutations to select five unordered elements from a set with three elements when repetition is allowed is 243.

According to the given question.

The total number of elements, n = 3

The number of elements to be selected at a time when repetition is  allowed, r = 5

Since, we know that " the number of ways or permutations of n things taken r all at a time, when repetition of things are allowed, is n^{r}.

Therefore,

The number of ways or permutations to select five unordered elements from a set with three elements when repetition is allowed

= 3^{5}

= 243

Hence, the number of ways or permutations to select five unordered elements from a set with three elements when repetition is allowed is 243.

Find out more information about permuations here:

brainly.com/question/13833229

#SPJ4

You might be interested in
Write an algebraic expression for the statement.The income earned at $ 10.91 per hour for w hours....
Alja [10]
This is a "rate of pay" problem.  The amount earned is equal to the (rate of pay) times the (number of hours worked).  

Let the income be represented by "i".  Then the formula is i = ($10.91/hour)*w, where w is the number of hours worked and has the unit of measurement "hours."
5 0
3 years ago
At the soup to nuts cafeteria, larry orders two pieces of toast and a bagel, which comes out to $\$1.30$. Curly orders a bagel a
kotegsom [21]

Let us take costs of a piece of toast = $t, , one bagel cost=$b and a muffin cost=$m.

Larry

Two pieces of toast and a bagel cost  = $1.30

2t+b=1.30   -------------equation(1)

Let us solve the equation(1) for t in terms of b, because we need to find one bagel cost.

Subtracting b from both sides we get

2t+b-b=1.30-b

2t= 1.30-b

Dividing by 2 on both sides.

2t/2= (1.30-b)/2

t= (1.30-b)/2

Curly

A bagel and a muffin cost = $2.50.

b + m = 2.50 -------------equation(2)

Solving equation for m in terms of b, we get

m= 2.50-b.

Moe

A piece of toast, two bagels, and three muffins cost = $6.95

t + 2b + 3m = 6.95    ......................equation(3).

Substituting t= (1.30-b)/2 and m= 2.50-b in equation (3)

(1.30-b)/2 + 2b + 3(2.50-b) = 6.95 .

Multiplying each term by 2 to get rid 2 from denominator of (1.30-b).

2*(1.30-b)/2 + 2*2b + 2*3(2.50-b) = 2*6.95

1.30-b + 4b + 6(2.50-b) = 13.90.

1.30 - b + 4b  +15 - 6b = 13.90

Combining like terms

-3b +16.30 = 13.90

Subtracting 16.30 from both sides.

-3b +16.30-16.30 = 13.90-16.30.

-3b= -2.4

Dividing both sides by -3.

-3b/-3 = -2.4/-3

b = 0.8

Therefore, cost of one bagel = $0.80.

7 0
3 years ago
Help me with this question please!
BigorU [14]

Answer:

c = 40d+20

Step-by-step explanation:

He has to pay 20 dollars and that can't multiply so the forty has to multiply and it would have to be by d because c is the total cost

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are the first four multiples of the number 6
Rainbow [258]

Answer:

6,12,18,24

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Lacey and her friends want to go to the movies on Saturday. The movie they want to
m_a_m_a [10]

Answer:

2:20PM

Step-by-step explanation:

3:45 - 1 hour = 2:45 (drive)

2:45 - 25 minutes = 2:20

2:20pm

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Bob and carol want to hire able refinishing to sand and refinish the dining room floor to match the floor in the living room. ab
    5·1 answer
  • I need help ASAP if you can help you are amazing.
    10·1 answer
  • farmer jim keeps 12 eggs in every coops. if farmer jims has 20 coops, how many hens does he have in all? if every hen lays 9 egg
    14·1 answer
  • on monday, roger drove to work in 20 minutes. on tuesday, he averaged 15 miles per hour more, and it took him 6 minutes less to
    14·1 answer
  • FREE POINTS<br><br> Question:<br> π+e=
    15·2 answers
  • Two children are selling lemonade. They are charging $1 what situations could the other graphs represent
    15·1 answer
  • Solve |x+2|=10<br> Please help
    5·2 answers
  • Can someone hurry help me
    10·1 answer
  • A physician orders a dosage of 85mg. The drug on hand is labeled “0.1g in 1.5mL”. How many ML should the pharmacy technician giv
    12·1 answer
  • A ) Rotate Trapezoid ABCD 90° counterclockwise around the origin .
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!