1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ostrovityanka [42]
3 years ago
6

You and two friends rent a hotel room that costs $30 so you both put in $10 each later that night the owner of the hotel realize

s he has overcharged you so he sends the bellhop with $5 the bellhop steals $2 and returns $1 to each of you you each paid $9.$9 times $3 =$27 the bellhop has stole $2 that equals $29 what happened to the last dollar
Mathematics
2 answers:
Misha Larkins [42]3 years ago
6 0
They paid $30, but the owner returned $5, which means the cost is only $25. The bellhop knows this, so he take $2 of the $5 leaving $1 to be return to each person. That means that they each paid $9 making it a total of $27, more than the cost of the room. You don't need to add $2 to the $27, because that wasn't the cost of the room. The cost was only $25, so +$5 =30. So no money is actually missing, they just added incorrectly.
Gennadij [26K]3 years ago
4 0
The dollar didn't go anywhere! The question isn't correct because the money the bellhop stole is supposed to be subtracted, not added. So if we subtract $2 we have $25, and that's how much money the owner got, the men got $3 back and the bellboy got $2.

So the owner gets $25, the men get $3 and the bellboy gets $2, and that equals 30.
You might be interested in
Keisha and Angelica bought a basket of apples. Keisha bought 5
MA_775_DIABLO [31]

Answer:

1. C 2.B .  

Step-by-step explanation:

answer : 1. A+ 5/4 +19/4 ,,,,, 2. 14/4 = 7/2

Hope it helps :)

ANSWER: 2

Answer:

What is the equation that models this scenario?

✔ A + 5/4 = 19/4

and

How many pounds of apples did Angelica buy?

✔ 14/4 = 7/2

Step-by-step explanation:

Hope this helps!! :)

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
Find the sum of the arithmetic sequence. -1, 2, 5, 8, 11, 14, 17
muminat
56 is you answer you need.
8 0
3 years ago
How old will kirans aunt be when Kiran is 30 years old
Gemiola [76]

Answer

kiran's aunt is 17 years older than Kiran. How old will Kiran's aunt be when Kiran is: 15 years old? 30 years old? years old? How old will Kiran be when his aunt ...

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Erik buys 2.5 pounds of cashews.If each pound of cashews $7.70,how much will he pay for the cashews???I put Erik will pay $49250
Fittoniya [83]
The answer should be $ 19.25. All you have to do is $7.70 * 2.5 which = $19.25
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
74.88 x 8 rounded to the nearest cent
mafiozo [28]

Answer:

74.88*8=599.04

Correct answer is 599

Step-by-step explanation:

This would be the answer with cents.

But you have to round to the nearest whole number which would be 599

Hope this helps mark brainliest please :)

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Mitchell went into the candy store to buy some bubble gum. The gum costs $1.52 and has 8 pieces. What is the unit rate for a pie
    12·2 answers
  • Angels ABC and BCD are complimentary. Angel ABC has a measure of (2x+10) and angle CBD has a measure of 48 degrees. What is the
    13·2 answers
  • What is the leading coefficient of a cubic polynomial that has a value of −208 when x=1, and has zeros of 5, 5i, and −5i?
    12·1 answer
  • Why is the median unaffected by an outlier?
    5·1 answer
  • Select the correct answer from each drop-down menu.
    14·2 answers
  • Can someone help me please!
    14·1 answer
  • Lilo has 1,000 minutes per month on her cell phone plan. Write and solve an inequality showing the maximum number of minutes tha
    5·1 answer
  • 10 (2+3)-83 what’s the answer ?
    7·2 answers
  • PLEASE HELP ME I WILL GIVE U BRAINLEAST!!!!!
    11·1 answer
  • Yeah ill give brain if correct
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!