If 5 ibs apples cost $2.99, how much would 3 ibs cost?
1 answer:
We know that 5 lbs of apples cost $2.99
To know how much do 3 lbs of apple cost, you can use cross multiplication
If 5 lbs cost $2.99
Then 3 lbs cost $x
The proportion between the price and the number of apples is the same, you have to calculate it as:

3 lbs of apples cost $1.79
You might be interested in
4 of a 10 because there is 4 blue marbles and 6 yellow
Is there a graph or chart? Or a word problem that tells us some information
Answer:
Cos 74°= Sin 16°
Sin 20°= Cos 70°
Sin A°=Cos (90°- A°)
Step-by-step explanation:
This is because the three pairs are complementary i.e they add up to 90° and in trigonometric ratios, complementary ratios are equal.
Answer:
8 over 7
Step-by-step explanation:
Convert the mixed numbers to improper fractions, then find the LCD and combine.
Glad I could help!!
You need to show us the bar model