1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tatiana [17]
3 years ago
12

S someone please help me ​

Mathematics
2 answers:
Bas_tet [7]3 years ago
5 0
The last answer i believe
photoshop1234 [79]3 years ago
4 0
The correct answer is D the very last one.
You might be interested in
A high school mathematics teacher can grade a set of exams in 7 hours working alone. If their student teacher helps​ them, it wi
Stels [109]

It takes 9 hrs 19.8 minutes  for the student teacher to grade the exams if they worked​ alone

<u>Solution:</u>

Let the efficiency of the school teacher be “x” and the efficiency of the student teacher be “y”

Here the word efficiency means the rate of doing work

Let the total work to be completed be W

According to the question,

The time taken by the school teacher to complete the work is 7 hrs.

So we can write it in equation form

W = x \times 7  ---- eqn 1

where W is the total work and x is the efficiency

Similarly for student teacher and school teacher doing the work simultaneously, we can write the equation as

W =(x +y ) \times 4

Equating eqn 1 and 2

x \times 7=(x+y) \times 4

7x = 4x + 4y

3x = 4y

So in ratio x : y = 4 : 3

Now putting value of x = 4 in equation (1) we get total work to be 28

Now, <em>total time taken by the student teacher = total work ÷ efficiency of student teacher</em>

Hence, total time taken by the student teacher = 28 ÷ 3 = 9.33 hrs

= 9 hrs 19.8 minutes

Hence it takes 9 hrs 19.8 minutes  for the student teacher to grade the exams if they worked​ alone

4 0
3 years ago
Three consecutive even numbers have a sum where one half of the sum is between 84 and 96
mamaluj [8]

86 *2 = 172

172/3 = 57.33

54 + 56 +58 =168

168/2 =84


56 + 58 +60 = 174

174/2 =87

58 +60 +62 = 180

180/2 = 90

60 +62 +64 = 186

186/2 = 93


62 +64+66 = 192

192/2 = 96


 there are 3 sets of numbers that fall between 84 & 96

 1 set equals 84 and 1 set equals 96

 so if you are counting those there are 5 sets

 

6 0
3 years ago
En un vecindario, un camión de helados pasa cada 8 días y un food truck pasa cada dos semanas, hoy se juntó ambos, ¿en cuántos d
aleksandr82 [10.1K]

This is the question in English. In a neighborhood, an ice cream truck passes every 8 days and a food truck passes every two weeks, today both came together, in how many days will they get back together?

Answer / Respuesta:

Spanish:  La respuesta sería 56 días más.

English: The answer would be 56 more days.

Step-by-step explanation: / Explicación paso a paso:

English: The first time they meet would be at 56 days. So it would be 56 more days until they meet again.

Spanish ( Español): La primera vez que se reúnan sería a los 56 días. Así que pasarían 56 días más hasta que se vuelvan a encontrar.

4 0
3 years ago
Farmer Jonson is putting together vegetable baskets. He has 270 carrots and 180 beets. What is the largest number of baskets he
Nostrana [21]
Factors of 180:

1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 10, 12, 15, 18, 20, 30, 36, 45, 60, 90, 180.


Factors of 270:

1, 2, 3, 5, 6, 9, 10, 15, 18, 27, 30, 45, 54, 90, 135, 270.


What are the factors of both 270 and 180?

1, 2, 3, 5, 6, 9, 10, 15, 18, 30, 45, 90.

Which one of these would give us the greatest amount of baskets possible?

Answer: 90 baskets.

I hope this helped you! c:
4 0
3 years ago
The exact value of sec(-60) equals
MaRussiya [10]

This looks hard... good luck ! :D

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the distance between A(-2,3) and B(11,-15)
    11·1 answer
  • bobby ate 40 candy bars how and left 27 of them. what does bobby have? ( if you dont get the joke im sorry)
    9·2 answers
  • Explain how you can find a fraction that is theequivalent to 1/4
    12·2 answers
  • Find the original price if the sale price of the cell phone is $205.50 (discount is 30%)
    15·2 answers
  • Find P(15,6) The subject is permutations
    9·1 answer
  • The number of eggs in the refrigerator e decreased by 9 equals 17.
    8·1 answer
  • Write an equation of the line with the given slope and y-intercept:
    7·1 answer
  • The first new path will increase access to the fountain. it will be perpendicular to the existing path and pass through F(4,14).
    15·2 answers
  • Yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the neares
    14·1 answer
  • Drag each number to show whether or not it is a solution to the inequality shown.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!