1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Helen [10]
1 year ago
10

The cost C (in dollars) of producing x DVD players is represented by C = 4.5x2. How many DVD players are produced if the cost is

$544.50 (I recommend looking at the problem through the picture. Question number 13 last question in photo provided)

Mathematics
1 answer:
lisabon 2012 [21]1 year ago
3 0

Given the following equation representing the cost of producing DVD Players:

\text{ C = 4.5x}^2

Let's determine the number of DVD players produced if the cost is $544.50

\text{ C = 4.5x}^2\text{ \$544.50 = 4.5x}^2\text{ }\frac{\text{\$544.50}}{\text{ 4.5}}\text{ = }\frac{\text{4.5x}^2}{\text{ 4.5}}\text{ 121 = x}^2\text{ }\sqrt{\text{121}}\text{ = }\sqrt{\text{x}^2}\text{ 11 = x}

Therefore, it'll cost $544.50 to produce 11 DVD Players.

The answer is 11.

You might be interested in
Jennifer makes 45 blueberry muffins using 6 cups of flour. What is the ratio of cups of flour to blueberry muffins?\
likoan [24]

Answer:

6:45

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Mr. peters buys 3 1/4 pound of grapes for $4.55 what is the unit cost of the grapes
anastassius [24]
Divide 3 1/4 with 4.55
6 0
2 years ago
Trey read 10 pages in 25 minutes at at this rate how many pages will he read and 45 minutes
Sholpan [36]
Trey will read 18 pages in 45 minutes.

This is because he read 2.5 pages a minute. 25/10 = 2.5
so if we 45/2.5 = 18
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Dr yang buys a violin for £13200 plus vat at 20% dr yang pays a deposit for the violin he then pays the rest of the cost in 12 e
Andre45 [30]

Answer:

8/3

Step-by-step explanation:

Given that:

Cost of violin = 13200 plus VAT at 20%

Cost of violin = (100 + 20)% * 13200

Cost of violin = 1.20 * 13200 = £15,840

Instalment pay = (360 * 12) = 4320

Therefore, deposit made equals ;

Total cost - Instalment pay

£(15,840 - 4320) = £11,520

Hence, ratio of deposit made to the total Instalment payment made ;

£11520 / £4320 = 8 / 3

5 0
2 years ago
The table to the right displays the weight progress of a
Vikki [24]

Answer:

The answer is 6 pounds.

Step-by-step explanation:

I figured it out by getting it wrong

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve system by addition. 3x=2y+10 9y=3x-7
    9·1 answer
  • Pierce swims 10 laps in a pool in 8 mins. He spent the same on each lap. How much time did each lap take him? In a fraction
    11·1 answer
  • What is this 1/6 + 2/18
    10·1 answer
  • Jack weighed one marshmellow i weighed 7.2 grams how many would 12 marshmellows weigh
    14·2 answers
  • I know its easy but a few points!! no links or reported.
    8·1 answer
  • Amal and Salma share some money in the
    7·2 answers
  • Whats 43.6 rouded to the nest tenth
    11·1 answer
  • I need help with this
    6·1 answer
  • 4x²-24x-36 = 0<br>Help please......​
    9·1 answer
  • HELP PLSS
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!