1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bogdan [553]
1 year ago
14

If lori can make 2 birdhouses in 3 hours how long will it take her to make 10 birdhouses

Mathematics
2 answers:
andrew11 [14]1 year ago
7 0

Answer:

15 Hours

Step-by-step explanation:

It takes 1.5 hours to build 1 birdhouse, so multiply 1.5×10 and you get 15 hours.

Hunter-Best [27]1 year ago
7 0

Answer: 6-7 bird houses?

Step-by-step explanation: Well, if in 3 hours she can make 2 bird houses, then in six she can make 4. If in 9 hours, she can make 6, so my guess is that she makes 6-7 bird houses in 10 hours?

You might be interested in
The rectangular floor of restaurant is 56 feet in length and 40 feet in width . A scale drawing of the floor has a length of 7 i
Galina-37 [17]

Answer:

the answer is 320

Step-by-step explanation:

Because you gotta do length times width and then divide your answer by 7 and you get 320 inches .... I think

8 0
2 years ago
The price of an air conditioner was reduced from rs 27000 to rs 24000 find the rate of percentage
k0ka [10]
3000 because the rate of change is from 27000 to 24000 so that's the rate of change but I have no idea what the percentage rate of change is omega lul
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pleaaaase help meee!
drek231 [11]
You need a circle graph
8 0
3 years ago
8 limes/$2.00 You have $5. How much change would you receive after purchasing 12 limes?​
olga nikolaevna [1]

Answer:

2 dollars

Step-by-step explanation:

if 8 limes costs 2 dollars, then 4 limes cost 1 dollar

you purchased 12 limes so since you already know what 8 limes coms, you could subtract that

12-8=4

now you need to find out how much for 4 limes which would be half the price of 8 limes.. which should be 1 dollar

so $2.00+$1.00= $3.00

finally 5 dollars minus 3 would result in a change of 2 dollars

3 0
2 years ago
Pls help me with this math please and thank you
natulia [17]

Answer:

the photod black.

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In an 18-meter race between a tortoise and a hare, the tortoise leaves 23 minutes before the hare. The hare, by running at an av
    9·1 answer
  • 1.What letter can you draw on a coordinate plane to help you remember the order of the quadrants?
    7·1 answer
  • What are the steps in solving this problem?
    6·2 answers
  • A 16 ounce box of cereal cost $3.04 , what is the unit cost ?
    8·2 answers
  • About 786,700,000 passengers traveled by plane in the United States in 2010. What is
    10·1 answer
  • Determine whether the origin is included in the shaded region and whether the shaded region is above or below the line for the g
    11·1 answer
  • 0.63 =1.00 0.634 plus what equals a dollar
    7·2 answers
  • Solve 7x+4y=8 for y. help, how do i solve?
    15·1 answer
  • What is the quotient of (x3 + 3x2 + 5x + 3) ÷ (x + 1)?
    7·1 answer
  • A printer is printing photos. For every 8 photos, the printer takes 2 minutes. Complete the table below showing the number of ph
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!