1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SpyIntel [72]
1 year ago
13

If the sales tax rate is 5% in Texas, then how much sales tax would you pay in Houston for a $52 bag of dog food?

Mathematics
1 answer:
Alekssandra [29.7K]1 year ago
3 0

The cost of the sales tax in Houston is $ 2.60 and the total cost of bag of dog food is $ 54.60

What is an Equation?

Equations are mathematical statements with two algebraic expressions flanking the equals (=) sign on either side.

It demonstrates the equality of the relationship between the expressions printed on the left and right sides.

Coefficients, variables, operators, constants, terms, expressions, and the equal to sign are some of the components of an equation. The "=" sign and terms on both sides must always be present when writing an equation.

Given data ,

The sales tax percentage in Texas = 5 %

                                                          = 5 / 100

                                                          = 0.05

The cost of 1 bag of dog food in Houston = $ 52

Now ,

The sales tax cost is calculated by the equation ,

The sales tax cost =
Sales tax percentage in Texas x cost of 1 bag of dog food in Houston

The sales tax cost = $ 52 x 0.05

                              = $ 2.60

And , the total cost of 1 bag of dog food = cost of 1 bag of dog food in Houston + sales tax cost

Total cost of 1 bag of dog food = $ 52 + $ 2.60

                                                   = $ 54.60

Therefore , the sales tax cost is $ 2.60

Hence , the sales tax cost to pay in Houston is $ 2.60 and the total cost of bag of dog food is $ 54.60

To learn more about equation click :

brainly.com/question/10413253

#SPJ1

You might be interested in
I need help with Number 12 is heard
tia_tia [17]

Answer:

its d

Step-by-step explanation:

you set it up like a fraction  then you cross multiply then divide which is 6 then you add 8+6=14

x        75

---       -----

8          100

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
a monument casts a 40-foot shadow. Adam is 6 feet tall and casts a 5-foot shadow. How tall is the monument
Stolb23 [73]
This is a proportion problem. Let the monument me x feet tall.
40/x=5/6
Cross multiply:
240=5x
x=48 ft.
So the monument is 48 ft tall,  
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The variable z varies jointly with x and y and inversely with v and w. Using the constant of variation,k, from the last problem,
antiseptic1488 [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
A manufacturing plant earned $80 per man hour of labor when it opened. Each year, the plant earns an additional 5% per man hour.
Mekhanik [1.2K]

Answer:

The amount that plant earns per man hour after (t) years it open is           $80 (1.05)^{\textrm t} .

Step-by-step explanation:

Given as :

The earning of  manufacturing plant when it opened = $ 80 per man hour

The rate of plant earning per man hour  = 5 %

Let The earning of plant after t years = A( t )

So,

The earning of plant after t years = initial earning × (1+ \dfrac{\textrm rate}{100})^{\textrm Time}

Or, A(t) = $ 80 × (1+ \dfrac{\textrm 5}{100})^{\textrm t}

or, A(t) = $ 80 × (1.05)^{\textrm t}

Hence The amount that plant earns per man hour after (t) years it open is   $80 (1.05)^{\textrm t} . Answer

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A square prism has square sides with area ++x squared , plus 8 x plus 16 and rectangular sides with area ++2 , x squared , plus
Irina18 [472]

Answer:

10x^2+76x+144

Step-by-step explanation: ayo if i helped thank me i hoped i did have a great day

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Please Help!! 10 Points and Brainliest!!!<br><br> WRONG ANSWERS WILL BE REPORTED.
    7·2 answers
  • Terry just bought a used car with only 28,500 miles on it and it cost $8,200. Every year Terry expects to put another 14,000 mil
    7·1 answer
  • Given g(x)=-3x-3g(x)=−3x−3, solve for xx when g(x)=0g(x)=0.
    14·1 answer
  • What is the y- intercept of <br> y= 3 - 4x
    11·2 answers
  • Write an equation for the line given that m=0 and the y intercept is (0,-2)
    10·2 answers
  • a rectangular lawn has a perimeter of 36 meters and a circular exercise run has a circumference of 36 meters which shape will gi
    5·1 answer
  • Which of the following demonstrates the correct first step in copying a segment?
    15·1 answer
  • At a discount grocery store, Sally paid $0.80 for an 8-ounce bottle of spring water. What is the cost of the spring water per ou
    5·2 answers
  • What is the unit rate and rate of 25 flowers for 5 vases
    7·1 answer
  • Evaluate w÷6, if w=2/5. simplify, if possible.​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!