1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Airida [17]
3 years ago
15

Quick question, not a math problem. I just need some explanation.

Mathematics
1 answer:
kvv77 [185]3 years ago
3 0

We all are familiar with (x,y) coordinate plane where some lines or curves are drawn. These curves are drawn or made up using some (x,y) points. These values of (x,y) points satisfy the equation of curves.

The equation of x and y variables is called a Relationship. Now, a Function is a "special relationship of x and y variables" where each input x has a single answer for output y.

In other words, we can say any relation y=f(x) would be a "Function" if and only if each value of x input give us a unique value of y output from the equation. No two values of y can be output of same x-value input.

For example:- y = f(x) = 2x is a Function because each value of x would give unique answer for y. x=4 gives y=8.

Another example is:- y = f(x) = √x is "not a function" because one-value of x would give two answers of y. x=4 gives y= -2 and y=2.

You might be interested in
HI PLEASE ANSWER THIS QUESTION THANK YOU SO MUCH!
krek1111 [17]

1.  m³

2. cm³

3. s³

<h3>What is Unit?</h3>

A unit of measurement is a definite magnitude of a quantity, defined and adopted by convention or by law, that is used as a standard for measurement of the same kind of quantity.

1. Volume is measure in m³

2.  volume of a rectangular pencil case in cm³

3. V = s x s x s or s³

Learn more about volume here:

brainly.com/question/1324203

#SPJ1

3 0
1 year ago
How can I find list price, selling price, and the discount?
solong [7]

List price is the price which is showcased for users for the purpose of  customers to buy.

List price may be above or below the cost price of the item as per the need of the seller.

Selling price is the price at which an item is sold by the seller. Selling price can be different from list price as there may be discount from the list price.

Selling price above or below cost price is required to find profit or loss on the item.

Discount is the percent deduction on the list price or selling price which is offered to the customer to buy a particular item. Discount is usually less than selling price or list price as it is a depreciation from the actual value.

Disclaimer: No value has been provided for the calculation of the value and hence definition has been given.

For further reference,

brainly.com/question/2263474?referrer=searchResults

#SPJ9

8 0
2 years ago
I help with this with this work and can someone help my son with it
rodikova [14]
2x5.4x4.5x4.2x5.3x3. 5.5x3
3 0
3 years ago
Choose the correct answer. Your bill from Acme Supply Company is marked "2/12, net 30." The amount of the bill is $89.95. If you
hram777 [196]
Your total will be 88.15
4 0
3 years ago
What is the radius of a circle that has a circumference of 50,247
FinnZ [79.3K]

Answer:

7997.06 is the awnser to the question

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve 3(x - 2) &lt; 18.
    12·1 answer
  • A store has a sale on paper cups, 200 cups for $15.00. During the sale, what is the unit price per cup?
    12·1 answer
  • Is a flame test qualitative or quantitative test for the identity of an unknown explain?
    12·1 answer
  • 2x-7/3-5x+4/5=-x-4/30
    8·1 answer
  • Use the formula V=l^3 for the volume of a cube of sides l to find the average rate at which the volume of a cube changes with l
    11·1 answer
  • 5y+x2÷2 when x=4 and y= -3. when x=4 and y=-3, 5y + x2 ÷2= ​
    10·1 answer
  • Hannah is participating in a marathon. She can run 4 miles in 50 minutes. At this rate, how long will it take Hannah to run 30 m
    5·1 answer
  • A dealership sent out fliers to prospective customers, indicating that they had already won one of three different prizes. The t
    15·1 answer
  • Can some help me pls
    6·1 answer
  • ‼️ help me it is due today Find the value of x.<br> 58°<br> X°<br> ‼️‼️‼️
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!