1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Stels [109]
3 years ago
14

If 2 1/4 pounds of bananas cost $ 1.89 what is the cost per pound?

Mathematics
1 answer:
bonufazy [111]3 years ago
5 0
2 1/4 = 2.25

1.89 / 2.25 = 0.84 per lb <== 84 cents per lb
You might be interested in
What is the value of x?
vivado [14]

Answer:

33.5

Step-by-step explanation:

4x+5+41=180

4x+46=180

4x=180-46

4x=134

4x=33.5

6 0
2 years ago
6. Sales associates at a local clothing
Ronch [10]

Answer:

jdnendndnndhehehrhejejrjrhrh

Step-by-step explanation:

fndndbdhdhdhddhdhdhcfbbdbddbdbdbd

hello hello hi good day?

5 0
3 years ago
Find the value of this expression if x = -9.<br> x2 + 3<br> x +6
iren [92.7K]

Answer:

Step-by-step explanation:

x² + 3 = (-9)² + 3          {  (-9)² = -9 *-9 = 81}

     = 81 + 3

       = 84

x + 6 = -9 + 6 = -3

7 0
3 years ago
Tim is training for a marathon, He ran 24 miles in 5 days, if he ran the same distance each diay, how far did he run per day?
malfutka [58]

Answer:

I believe its 4.8, which is confusing seeing as its not an option.

Step-by-step explanation:

If he ran 24 miles in 5 days, divide 24 by 5 to get your answer.

7 0
3 years ago
WILL GIVE BRAINLIEST!
soldi70 [24.7K]
Honestly just use desmos or mathyway
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Is there someone willing to help me with my recovery, almost like a tutor. I would really appreciate it.
    6·1 answer
  • What is the relationship between a scientific theory and a scientific law? A theory becomes a law after years of experimentation
    12·1 answer
  • A ball was tossed up into the air. The height of the ball as a function of the time the ball is in the air in seconds can be mod
    7·2 answers
  • Graph the function. G(x)=2(x+2)(x+6)
    10·1 answer
  • Which equation represents a proportional relationship between the x and y values?
    13·1 answer
  • Steve spent a total of $43.78 to buy some school supplies that would be needed for the year. He spent $27.86 for a backpack, and
    11·1 answer
  • You are having a pizza making party. You will need 6 ounces of dough and 4 ounces of sauce for each person at the party(includin
    6·1 answer
  • When 4x2 + 7x - 5 is subtracted from 9x2 - 2x + 3, the result is​
    13·1 answer
  • 50% of what number is 15?
    12·1 answer
  • Maths WC Year 9 Winter homik Overview o B AN Question Progress Homework Progress FRUIK Solve x - 7x - 34 = 10​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!