A box of stuffing costs $1.99 for 16 oz. Find the unit cost, round to the nearest hundredth.
1 answer:
The given ratio is:

To find the unit cost per ounce, we can use proportions as follows:

Now, solve for x:

The cost per ounce (unit cost) is then $0.12/oz
You might be interested in
Answer:
4-2=2
Step-by-step explanation:
Answer:
75%
Step-by-step explanation:
X=15
Hope this helps I had the same problem. That’s what I got.
Answer:
there are different
Step-by-step explanation:
He made erron in step 3. He forgot add 4. it should be
-4m + 4m = -32 - 8n + 4n +4
Greeting