1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
solong [7]
10 months ago
7

A box of stuffing costs $1.99 for 16 oz. Find the unit cost, round to the nearest hundredth.

Mathematics
1 answer:
Misha Larkins [42]10 months ago
7 0

The given ratio is:

\frac{\text{ \$1.99}}{16oz}

To find the unit cost per ounce, we can use proportions as follows:

\frac{\text{ \$1.99}}{16oz}=\frac{x}{1oz}

Now, solve for x:

\begin{gathered} x=\frac{1oz\cdot\text{ \$1.99}}{16oz} \\ x=0.12 \end{gathered}

The cost per ounce (unit cost) is then $0.12/oz

You might be interested in
Larry recorded his time as he ran. What was his average speed from hour 2 to hour 4?
wolverine [178]

Answer:

4-2=2

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find percent notation 3/4
Fynjy0 [20]

Answer:

75%

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the value of the value of x.
mojhsa [17]
X=15

Hope this helps I had the same problem. That’s what I got.
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What do you notice about proportional relationships and linear<br> relationships
Contact [7]

Answer:

there are different

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
The work of a student to solve a set of equations is shown below:
Zolol [24]
He made erron in step 3. He forgot add 4. it should be  
-4m + 4m = -32 - 8n + 4n +4

Greeting
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can someone help me please):
    15·1 answer
  • Compare the dimensions of the prisms. How many times greater is the surface area of the green prism than the surface area of the
    14·1 answer
  • To convert a distance of 2790 feet to miles, which ratio could you multiply by? Remember that 1 mile = 5280 feet.
    11·1 answer
  • Shandra's parents put $1,500 in her bank account for college tuition. At an interest rate
    6·1 answer
  • Need help I really need help WILL MARK BRANLEST
    13·2 answers
  • Which expression is equivalent to 6(x – 4)?
    11·2 answers
  • Please help !!!! Please help!!!!! I gave extra points, if you put a link I will report you !
    13·1 answer
  • Solve (2x - 1)^2 = 9. <br>A. X = 2, -1 <br>B. X = -2,1 <br>C. x = -2, -1 <br>D. X = 2,1​
    11·1 answer
  • A rabbit weighs 2.8 kilograms. How many grams does the rabbit weigh? Use the number of zeros of the product when multiplying a n
    14·1 answer
  • Need some help with this please
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!