1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
solong [7]
1 year ago
7

A box of stuffing costs $1.99 for 16 oz. Find the unit cost, round to the nearest hundredth.

Mathematics
1 answer:
Misha Larkins [42]1 year ago
7 0

The given ratio is:

\frac{\text{ \$1.99}}{16oz}

To find the unit cost per ounce, we can use proportions as follows:

\frac{\text{ \$1.99}}{16oz}=\frac{x}{1oz}

Now, solve for x:

\begin{gathered} x=\frac{1oz\cdot\text{ \$1.99}}{16oz} \\ x=0.12 \end{gathered}

The cost per ounce (unit cost) is then $0.12/oz

You might be interested in
The volume of a sphere is increasing at a rate of 7 cm3/sec. Find the rate of change of its surface area when its volume is cm3.
mafiozo [28]

Just get the 7 and try to decrease it by cm3/sec and look what is the answer the answer get times by cm3.

7 0
3 years ago
Please help with this algebra ii question
algol13
B


Mark brainliest please


Hope this helps you
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the product of the binomials (3x+1) (2x-4)
Vlad1618 [11]

Answer:

6x^{2} -10x - 4

Step-by-step explanation:

6x^{2} - 12x + 2x -4

6x^{2} -10x - 4

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the y-intercept of y = 5?
Vikentia [17]

Answer:

The answer is .

whenever y equals 5 this usually means that 5 is the answer because on the Y intercept it usually is just five but if you had x equals 7 the x intercept would be 7 .

3 0
2 years ago
Worth all my points plus Brainlist answer number 14 please it’s due in three hours
Lana71 [14]

Answer:

Answer below

Step-by-step explanation:

2.08

2.082

2.8

2.82

√8 (it's 2.8284)

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help!
    6·2 answers
  • I really need help with this. It's on a test due today, and the teacher said we can use any help we can get, so this is allowed.
    7·1 answer
  • Lesson Quiz<br> How is the graph of f(x) = -3x2 -4 different from the graph of f(x) = -3x2?
    15·1 answer
  • Plz answer quickkkk help will give 5 star rate if answer is right nd will say thx
    8·2 answers
  • What is the approximate area of the triangle?
    10·1 answer
  • In constructing a confidence interval estimate for the difference between two population proportions, we:a. pool the population
    8·1 answer
  • What is volume of the pyramid??
    9·1 answer
  • The area of a rectangle with base b and height h is bh. A rectangular sports goal is 10 ft wide and 8 ft high. Find the area of
    8·1 answer
  • HOW CAN A NUMBER LINE HELP YOU MULTIPLY BY 3
    7·1 answer
  • The plan of a terrace is shown at right. The scale is 2 inches : 6 feet. What are the length and width of the terrace? Find the
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!