1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
solong [7]
11 months ago
7

A box of stuffing costs $1.99 for 16 oz. Find the unit cost, round to the nearest hundredth.

Mathematics
1 answer:
Misha Larkins [42]11 months ago
7 0

The given ratio is:

\frac{\text{ \$1.99}}{16oz}

To find the unit cost per ounce, we can use proportions as follows:

\frac{\text{ \$1.99}}{16oz}=\frac{x}{1oz}

Now, solve for x:

\begin{gathered} x=\frac{1oz\cdot\text{ \$1.99}}{16oz} \\ x=0.12 \end{gathered}

The cost per ounce (unit cost) is then $0.12/oz

You might be interested in
The distance y in miles traveled by a striped marlin in x hours is shown in the graph. Each ocean creature’s distance in miles i
julsineya [31]

9514 1404 393

Answer:

  swordfish

Step-by-step explanation:

The graph shows the marlin travels 50 miles in 1 hour, and 150 miles in 3 hours. These numbers can be compared directly to those given for the tuna (43.5 miles in 1 hour) and the wahoo fish (144 miles in 3 hours).

The speeds of the swordfish and shark are the coefficients of x in their respective equations. The swordfish travels 60 mph, so is faster than the marlin. The shark travels 31 mph, so is slower.

7 0
2 years ago
Mr. Lombardo took his two children to a water park. He used the coupon shown below to buy one adult ticket. The price of admissi
KatRina [158]

Answer:

A. The price would be 24 because 28-4 dollars is 24

B. How much a cost altogether and the fact that he has two kids

C. You can take the total of the price of all their tickets combined to subtract 24 and you would get 52 so so I slice and a half in and you have the answer

D 26 dollars each

E. 76-24=52 52/2=26

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
A cube is packed with decorative pebbles. If the cube has a side length of 6 inches, and each pebble weighs on average 0.5 lb pe
Rudik [331]
The volume of the cube is 6*6*6 (in cubed)=216 (in cubed).

    in 1 cubic inch, there is 0.5 lb of weight

so in 216 cubic inch, there are 216*0.5 lb = 108 lbs of weight  

Answer: 108 lbs
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Helppp I’m on a math test
Inessa [10]

option (D) 28 √6 is the answer

Explanation :

p =3√6 + 2√24 + 7√54

3√6 + 2√2×2×6+ 7√3×3×6

3√6 +2 ×2√6 + 7 ×3√6

3√6 +4√6 + 21√6

28√6

6 0
2 years ago
The perimeter of a rectangle is 18 ft. the length is 1 ft longer than the width find the dimensions?
elena-14-01-66 [18.8K]
Let, the width = x
Length = x + 1

It is given that, 18 = 2(x+1+x)
18 = 2(2x+1)
18 = 4x + 2
4x = 18 - 2
x = 16 / 4
x = 4
& x+1 = 5

In short, Your dimensions would be: 5 × 4 Feet

Hope this helps!
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Don buys a 1/4 pound package of cheese. There are 8 slices of cheese in the package. Each slice has the same weight. What fracti
    6·1 answer
  • Can you guys help me? The questions is... A soccer team eats lunch at a restaurant on the way to a tournament total cost of the
    15·2 answers
  • Marge bought a computer for $699 on the installment plan. The terms of the plan were a down payment of $100, then payments of $5
    7·1 answer
  • 0 divided 0 don't report
    5·2 answers
  • You have to spend money to make money ! You purchase a mix of newspaper ads and online ads. Each newspaper ad cost $18.50 and ea
    8·1 answer
  • Janie flips a coin 70 times and records if it comes up heads. If getting heads is a success, what is the probability of a failur
    6·1 answer
  • I need help with this question, please
    7·2 answers
  • Round your answer to the nearest hundredth AB=
    7·2 answers
  • 1) Convert 0.469 dam to cm.
    15·1 answer
  • in art class 5 students are able to share 20 crayons. How many crayons are needed if there are 30 students in the class?
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!