1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
deff fn [24]
1 year ago
11

5. Find the circumcenter of the triangle. XXX CU 3 (4,2) KNNYA XHENNARO 3 ****************++++++ 5 NET Virtual cla 44,-3) WHEREw

hat is answer

Mathematics
1 answer:
Elan Coil [88]1 year ago
8 0

The circumcenter of a right angled triangle is midpoint of the hypotenuse side.

Determine the midpoint of the hypotenuse.

\begin{gathered} x=\frac{-4+0}{2} \\ =\frac{-4}{2} \\ =-2 \end{gathered}

For y coordinate,

\begin{gathered} y=\frac{2-3}{2} \\ =\frac{-1}{2} \end{gathered}

So, circumcenter of triangle is,

(-2,\frac{-1}{2})

You might be interested in
4500 people attended a football game. If 4% of the people who attended were teenagers, how many teenagers attended the game?
marysya [2.9K]

Answer:

180 teenagers were at the game

7 0
2 years ago
I need help with this!!!
timofeeve [1]

just use A=BxH

Base times height that should give you the correct answer

6 0
3 years ago
I Ethan uses ZB fl oz of sparkling water, how much orange juice wil he use and what will be the total
Alex73 [517]

Answer:

the answer is I don't know your welcome

8 0
3 years ago
A 2-quart carton of soy milk costs $3.80. What is the price per pint?
melomori [17]

Answer: .95

Step-by-step explanation: There are 2 quarts and in each quart there are 2 pints. 1 quart would cost $1.90 and half of that which would be a pint is .95.

7 0
3 years ago
Assets= $849,000 and equity=$426,000.
son4ous [18]
Liabilities= 849000-426000
4 0
3 years ago
Other questions:
  • HELP !! HELP ME PLEASE WITH THESE 3 PROBLEMS !!!!25 POINTS !!!
    6·1 answer
  • Simplify the ratio 24/36
    7·2 answers
  • Solve for f
    13·2 answers
  • Drag the correct classification for each graph into the boxes to complete the table.
    5·2 answers
  • Six friends share 3 oatmeal squares equally. How much of an oatmeal square does each friend get?
    10·2 answers
  • If you're planning a trip to atlanta georgia which is 279 miles from home and you plan to drive at an average speed of 62 mph, a
    5·1 answer
  • Solve -3 + c = 15 for c. plzzz help
    15·2 answers
  • Whats your favorite color? (free points)<br><br> :)
    11·2 answers
  • when you go to answer this, can someone please give me the steps on how to do it, because I think I'm doing it wrong ​
    10·1 answer
  • Kevin wants to earn more than $58 trimming trees. He charges S6 per hour and pays $8 in equipment fees. What are the possible nu
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!