1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lunna [17]
1 year ago
11

What is the absolute value of 4 by 3?.

Mathematics
1 answer:
FromTheMoon [43]1 year ago
8 0

The absolute value of 4 by 3 would be 3.33

What is the absolute value?

The absolute value or modulus of a real number x denoted |x| in mathematics, is the non-negative value of x regardless of its sign.

We have to find the absolute value of 4/3.

So |4/3| = |3.33|

             = 3.33

Hence, the absolute value of 4 by 3 would be 3.33

To learn more about absolute values, visit:

brainly.com/question/12928519

#SPJ4

You might be interested in
A contractor purchases 4 dozen pairs of padded work gloves for ​$56.16. She incorrectly calculates the unit price as ​$14.04 per
8090 [49]

Answer:

The correct unit price is $1.17 per pair of gloves. The error is she used number of dozens so, firstly convert it to number of pairs of gloves then divide.

Step-by-step explanation:

It is given 4 dozen pairs of gloves for $56.16.

So, unit price = Divide the price by number of pairs of gloves.

And 1 dozen =12

So 4 dozen =4*12=48 pairs of gloves

So, to find unit rate divide 56.16  by 48.

Unit price =\frac{56.16}{48}= $1.17

So, the error is she didn't convert the dozen to units.

That made mistake in finding unit price.

6 0
3 years ago
HELPPPPP ILL GIVE MAD POINTS!!!!
saveliy_v [14]
The anser is d 7.7,3
7 0
3 years ago
Como llega el gas natural a las Islas Baleares? I a Mallorca?
WINSTONCH [101]

Answer:

El gas natural llegó ayer a Mallorca a través del gasoducto submarino.

7 0
3 years ago
When a number is tripled,the results is -33
defon

Answer:

x = -11

Step-by-step explanation:

Considering tripled means multiplied by 3 because of tri, we know that we can use the equation 3x = -33.

To solve this we can divide both sides by 3:

3x = -33

x = -11

This gives our answer of -11.

4 0
3 years ago
A local bakery sells cookies for 5.50 per pound and brownies for 7.50
uysha [10]

Answer:

I may be wrong but i think the answer is D

Step-by-step explanation:

We know that y=10, so if we were to multiply 10 by 7.50, it would be 75, not 63, so A and B wouldn't be correct. and we don't know the value of x, so I think D is the best answer.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve for x, given the equation 2 square root of x+3-4=-8
    12·1 answer
  • I need help with this math question for my homework.
    6·2 answers
  • The amount of time it takes p people to paint d doors varies directly with the number of doors inversely with the number of peop
    9·2 answers
  • Please help me with this
    13·2 answers
  • What the answer for the question
    14·2 answers
  • If Paul went to the cashier and takes out 4.000 dollars what is 1% of that
    13·1 answer
  • Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices or Velveeta cheese slices $3.18 for 12 slices find the unit rate for each and choose
    12·1 answer
  • Han wrote a proof that triangle BCD is congruent to triangle DAB. Han's proof is incomplete. Which step is missing some informat
    13·1 answer
  • A researcher who wants to test the hypothesis that the population mean of a variable is 85, takes a sample of 50 people and obta
    15·1 answer
  • Suppose that weights of bags of potato chips coming from a factory follow a normal distribution with mean 12.8 ounces and standa
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!