1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Butoxors [25]
1 year ago
12

Would like this problem broken down step by step thanks!

Mathematics
1 answer:
antiseptic1488 [7]1 year ago
4 0

Answer:

m=12

Explanation:

Given any quadratic function, y=ax²+bx+c.

We can determine the nature of the roots of such quadratic function by examining the discriminant, D where:

D=b^2-4ac

• If D>0, the roots are real and unequal.

,

• If D=0, the roots are real and equal.

,

• If D<0, the roots are complex.

In our given equation:

\begin{gathered} y=18x^2+mx+2 \\ a=18,b=m,c=2 \end{gathered}

For the function to have exactly one zero, the value of D=0.

\begin{gathered} D=b^2-4ac=m^2-4(18)(2)=m^2-144 \\ D=0\implies m^2-144=0 \\ Add\text{ 144 to both sides.} \\ m^2=144 \\ Take\text{ the square root of both sides} \\ \sqrt{m^2}=\sqrt{144} \\ m=12 \end{gathered}

The value of m for which the function will have one zero is 12.

You might be interested in
Write the function a a product of linear factor by grouping or using the x method or a combination of both
Sladkaya [172]
<h3><u>Answer:</u></h3>

\boxed{\boxed{\pink{\sf Option \ A \ is \ correct .}}}

<h3><u>Step-by-step explanation:</u></h3>

Given function to us is :-

\bf \implies g(x) = x^2 - 9

And we , need to write the function a a product of linear factor by grouping or using the x method or a combination of both . So let's factorise this ,

\bf \implies g(x) = x^2 - 9 \\\\\bf\implies g(x) = x^2-3^2\\\\\bf\implies \boxed{\red{\bf g(x) = (x+3)(x-3) }}\:\:\bigg\lgroup \blue{\tt Using \ (a+b)(a-b) \ = a^2-b^2 }\bigg\rgroup

I have also attached the graph of x²-9.

<h3><u>Hence </u><u>option</u><u> </u><u>A</u><u> </u><u>is</u><u> </u><u>corr</u><u>ect</u><u> </u><u>.</u></h3>

4 0
3 years ago
A family buys 3 dinners at $9 each, 2 kids’ meals at $4 each, and 4 desserts at $3 each. After using a $10 off coupon, how much
Tomtit [17]
Hi

3 dinners at $9 each.
9 x 3

2 kids' meals at $4 each
9 x 3 + 4 x 2

4 desserts at $3 each
9 x 3 + 4 x 2 + 4 x 3

$10 dollar off coupon
9 x 3 + 4 x 2 + 4 x 3 - 10

Solve using PEMDAS
9 x 3 + 4 x 2 + 4 x 3 - 10 = ?
27 + 8 + 12 - 10 = ?
35 + 12 - 10 = ?
47 - 10 = ?
37

The answer is 37

Hope this helps! :)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The Ride-It Store rents bicycles.The cost is $8.50 for 1 hour, $13.65 for 2 hours,$18.80 for 3 hours, and $23.95 for 4 hours.If
astraxan [27]

Answer:

in six hours it would be $34.25

Step-by-step explanation:

The computation of the total cost for 6 hours is shown below:

For one hour it would be $8.50

For two hours

= $13.65 - $8.50

= $5.15

For three hours

= $18.80 - $13.65

= $5.15

For four hours

= $23.95 - $18.80

= $5.15

For five hours

= $23.95 + $5.15

= $29.10

For six hours

= $29.10 + $5.15

= $34.25

Hence, in six hours it would be $34.25

5 0
3 years ago
(5x^2 - 2x - 14) - (x^2 + 4x - 10)
JulijaS [17]

Answer:

2( x - 2)(2x + 1)

Step-by-step explanation:

Dude

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A bakery sells 12 cookies for $24.If each cookie costs the same amount,how much does 1 cookie cost,in dollars?
Elis [28]

Each cookie costs 2$.

We can find how much each cookie costs by setting up an equation with x being the amount of cookies, and solve

12x=24     12 cookies equals 24 dollars

x=2            By simplifying and dividing both sides of the equation by 12, we get the variable on its own.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which logarithmic equation is equivalent to 2^5=32?
    8·2 answers
  • An object is dropped from a height of 400 feet. The amount of time, in seconds, the object takes to hit the ground can be found
    12·1 answer
  • Can you please help me?
    14·1 answer
  • How many ways can you select pants, a shirt, and shoes if you have 5 pants, 7 shirts, and 3 pairs of shoes to choose from
    13·1 answer
  • Solve the equation: x^2 - 6x = 7 <br><br> A. x = 7 , 1<br> B. x = -7 , 1<br> C. x = 7 , -1
    10·1 answer
  • Please solve it the answer is (a+b-2) (a-b+2) should be take out question a^2-b^2+4b-4
    12·2 answers
  • 16 2/5 - 9 2/3 = show work
    13·1 answer
  • Find the area of the quadrilateral
    8·1 answer
  • What is the measure of each angle if x = 13?
    11·1 answer
  • Gerald would like to add a dental and vision option to the health insurance plan he purchased through his employer. In addition
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!