The simpliest form is 6/5
Answer: y = 5
Step-by-step explanation:
If the slope is 0, the graph of the line is a horizontal line (parallel to the x-axis). 0 slope means it is flat.
Here it passes through the y-axis at +5 and passes through <u>every</u> value of x.
Answer: sales tax of approximately .095 or 9.5%
Step-by-step explanation:
Hello!
We are given the weight of Mia's dog and told to find the weight of Lettie's dog based on the known relationship. Using these given values, we can create the following equation (let "w" represent the total weight of Lettie's dog):
w = 32.6(3.8)
Simplify the right side of the equation:
w = 123.88
We have now proven that Lettie's dog weighs 123.88 lbs.
I hope this helps!
Answer:
$0.26
Step-by-step explanation:
To find the unit price, divide the cost by the amount you have.
$2.86/11 = $0.26
The unit price is $0.26.