1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BlackZzzverrR [31]
1 year ago
13

Can someone help me with this problem from Khan Academy?

Mathematics
1 answer:
ANTONII [103]1 year ago
5 0

Given that the graph shows P as a function of n, we have:

a. The more hot dogs that is sold, his profit increases.

b. Jimmy sells the hot dog for $1 each.

c. Jimmy needs to sell 16 hot dogs to recover the $8 he invested.

d. He would make a profit of $7.

e. The number of hot dogs he needs to sell is: 20.

<h3>What is a Linear Function?</h3>

A linear  function is expressed as, y = mx + b, where y is a function of x, m is the unit rate, and b is the starting value or initial value of the function.

We are given that profit, P, is a function of the number of hot dogs sold, n.

a. The graph of the function slopes upwards, so this means that the more hot dogs that is sold, his profit increases.

b. Cost of 1 hot dog = Unit rate = change in y / change in x = 2 units/2 units

Cost of 1 hot dog = Unit rate = 1

Thus, Jimmy sells the hot dog for $1 each.

c. If you trace profit (P) on the graph when it is $8, the corresponding number of hot dogs, n, would be 16.

So, Jimmy needs to sell 16 hot dogs to recover the $8 he invested.

d. When n = 15, P, from the graph would be 7.

Thus, if Jimmy sells 15 hot dogs, he would make a profit of $7.

e. When P = 12, from the graph, the corresponding n value is 20.

Therefore for Jimmy to make $12, the number of hot dogs he needs to sell is: 20.

Learn more about linear function on:

brainly.com/question/15602982

#SPJ1

You might be interested in
What is 7285 divided by 4
serg [7]

Answer:

1821.25

Step-by-step explanation:

\frac{7285}{4} =  1821.25

5 0
3 years ago
19. A $50 bottle of perfume holds 8 ounces. A $110 bottle holds 17 oz. Find the unit price for
jok3333 [9.3K]
50 divided by 8 = 6.25
1oz perfume = $6.25
110 divided by 17 = 6.4705
1oz perfume = $6.4705
Therefore the second option is cheaper
7 0
3 years ago
What is the value of n that would make the following radical expression true?
viktelen [127]

Answer: 3

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The length of one leg or a right triangle is 4 meter, and the length of the hypotenuse is 15 meters. Find the exact length of th
Roman55 [17]
You'd be using Pythagorean theorem for this.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A cylindrical pressure vessel has a height of 9 feet and a diameter of 6 feet. How much gas can the pressure vessel hold when fu
notka56 [123]

since the diameter of the base of the cylinder is 6 feet, then its radius is half that, or 3 feet.


\bf \textit{volume of a cylinder}\\\\&#10;V=\pi r^2 h~~&#10;\begin{cases}&#10;r=radius\\&#10;h=height\\[-0.5em]&#10;\hrulefill\\&#10;r=3\\&#10;h=9&#10;\end{cases}\implies V=\pi (3)^2(9)\implies V=81\pi

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Suppose you observe a spot exchange rate of $1.50/€. if interest rates are 5% apr in the u.s. and 3% apr in the euro zone, what
    15·1 answer
  • The figure below is a net for a rectangular prism.
    6·1 answer
  • Here is a table of values for y=f(x).
    12·1 answer
  • What is the answer to 20=5x 10y?
    7·1 answer
  • Start time 2:15 a.m <br> elapsed time 45 minutes
    13·2 answers
  • How do I simplify (Y^7)^3?
    13·2 answers
  • If there is 60 runners and they each get 8 oz of water how many pounds of water do they get total
    8·1 answer
  • HELP ME PLEASE :( Will mark as brainlist, only correct answers
    12·1 answer
  • If 3 packs of coke cost $10 how much does 1 pack cost?
    9·1 answer
  • 40 boys and 28 girls stand in a circle, hand in hand, all facing inwards. Exactly 18 boys give their right hand to a girl. How m
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!