1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AlekseyPX
3 years ago
13

Three brothers share 2 sandwiches equally. Hoe much of a sandwich does each brother get?

Mathematics
2 answers:
ziro4ka [17]3 years ago
7 0
U will get 1.5 as you're answer or 2 divided by 3
melisa1 [442]3 years ago
5 0
Divide 3 by 2 to get 1.5
You might be interested in
What is 12 over 35 simplified
borishaifa [10]
12/35 is simplified, as you cannot divide it into smaller numbers by a common factor.
I hope this helps!
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is the square root of 5 times the square root of 5 rational?
jeka57 [31]
 No 20.0000004 cannot be rational.
5 0
3 years ago
If 4 gallons of milk cost $16.76 how much would 7 gallons of milk cost
professor190 [17]
$16.76 divided by 4 = $4.19 each gallon
So $4.19 x 7 gallons = $29.33
8 0
3 years ago
Please help lol, im on a math test
Sveta_85 [38]
I know for sure it’s not B or D so I believe it is A.
5 0
3 years ago
A t shirt maker wants to open his first store.If he chooses the store on Main Street he will pay 650 in rent and will charge 32$
ch4aika [34]

Answer: 35 t shirts

Step-by-step explanation:

Let number of t shirts be x

Let profit made be y

On main street, the store costs $650,

Selling the t shirt at $32 per 1

He would make a revenue of 32x

Profit = revenue - cost accrued

y1 = 32x - 650

On Broad street, the store costs $440,

Selling the t shirt at $26 per 1

He would make a revenue of 26x

Profit = revenue - cost accrued

y2 = 26x - 440

To make same profit on either location

y1 = y2

32x - 650 =26x - 440

32x -26x = -440+650

6x = 210

x = 210/6

= 35 t shirts

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Beth is four years older than two thirds the
    12·1 answer
  • Suzy likes to mix and match her 3 necklaces, 2 bracelets, and 6 hats. The colors are listed in the table. On Monday, she random
    12·1 answer
  • The cost of 4 cartons of fresh cream is $5.76. What is the cost of 13 such cartons? $16.25 $18.72 $18.76 $36.04
    15·1 answer
  • Amy and Fraser walk inside a circular lawn. Point B is the center of the lawn, as shown below. Amy walks from point A to point B
    12·2 answers
  • Jasmine has 5 1/4 cups of frosting. She wants to put 3/8 cups of frosting each cupcake she makes. About how many cupcakes can sh
    11·2 answers
  • Each student in a pottery class is responsible for cleaning the area around his or her workspace at the end of the lesson. Each
    10·1 answer
  • Identify a pair of factors of -35 that has a sum of -2
    14·2 answers
  • What is the area of a parallelogram if the coordinates of its vertices are (0, -2), (3, 2), (8, 2), and (5, -2)?
    8·2 answers
  • please help me I would solve them myself but i have too much work and who ever solves is correctly I will give brainliest and if
    14·2 answers
  • Does anyone know the answer ASAP! Please and Thankyou!
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!