12/35 is simplified, as you cannot divide it into smaller numbers by a common factor.
I hope this helps!
No 20.0000004 cannot be rational.
$16.76 divided by 4 = $4.19 each gallon
So $4.19 x 7 gallons = $29.33
I know for sure it’s not B or D so I believe it is A.
Answer: 35 t shirts
Step-by-step explanation:
Let number of t shirts be x
Let profit made be y
On main street, the store costs $650,
Selling the t shirt at $32 per 1
He would make a revenue of 32x
Profit = revenue - cost accrued
y1 = 32x - 650
On Broad street, the store costs $440,
Selling the t shirt at $26 per 1
He would make a revenue of 26x
Profit = revenue - cost accrued
y2 = 26x - 440
To make same profit on either location
y1 = y2
32x - 650 =26x - 440
32x -26x = -440+650
6x = 210
x = 210/6
= 35 t shirts