RB: $51.10/14=$3.65 per lb
Turkey: $42.60/12=$3.55 per lb
Ham: $3.80 per lb
Answer: Turkey is the LEAST expensive
If you are using half as much milk every day, you'll never run out because you'll just keep using half as much. You still won't run out with the coffee shop problem or the refrigerator problem.
Answer: Wouldn't it be $3000 dollar profit? Because 6000-3000 is 3000
Step-by-step explanation:
The answer is the option D: D)none of the above.
The explanation is shown below:
By definition, a terminating decimal must have finite numbers of digits and it must be a rational number, which means that it can be written as a simple fraction whose numerator and denominator must be integers.
Keeping the information above on mind,you have that the option A does not have finite digits, and the options B and C can't be written as a simple fraction. Therefore, the answer is the option D.