1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
taurus [48]
2 years ago
8

Write the rules for determining the sign of the product when multiplying integers. Then, write the the rules for determining the

sign of the quotient when diving integers.
Mathematics
1 answer:
kondor19780726 [428]2 years ago
7 0
For multiplication, if both integers have like signs, it is always positive. If they have unlike signs it is negative.
For division, if both integers have like signs it is positive. If they have unlike signs it is negative.
You might be interested in
If Gary is 11 years old how old are each of the family members
Korolek [52]

Answer:

everyone except his smaller siblings will be older than him

Step-by-step explanation:

if you need the correct answer say the full question you

                     dumb

3 0
3 years ago
Help please? :))))))))))))
Ivan
A. 4times y+2        b. 5-x times 3 times y  c. -2 times y-3  d. -7 times 4+x            e. 16 times x -8 divided by 4     f. 1 divided by 3 times 2 times x +3


sorry I tried to make it out the best that I could I don't have all the symbols so I just wrote out the divide and multiply parts 
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the height using the pythagorean theorem <br>​
Snezhnost [94]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Learning task 1: Conduct a survey of the favorite fruit of your classmates and/or friends 10 boys and 10 girls by sending a mess
Vlad [161]
Create random data for boys and girls ensuring that the data on each column in equal to 10 . Using that data you can answer the questions .

1. Type of favourite fruits
The rest you need the data for .
8 0
1 year ago
What is the unit rate for a 14 oz bag of Lays Potato Chips that costs $3.25.
Ronch [10]
The unit rate is 14 over 3.25 then get 1oz then divide by 3.25
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Patrick has 1 1/2 quarts of blue paint and 3 3/5 quarts of red paint. he mixes 2/3 of the blue paint and 5/6 of the red paint to
    5·1 answer
  • 310 is 40% of what number
    7·2 answers
  • How many radians are contained in the angle AOT in the figure? Round your answer to three decimal places.
    8·2 answers
  • Which of the binomials below is a factor of this trinomial? 6x2 - 6x - 72
    10·2 answers
  • How would you know if these 2 triangles are similar or not
    5·1 answer
  • You sold 60 units of candy. The amount
    6·1 answer
  • Natalia has 48 tiles. Write a factor pair for the number 48
    15·1 answer
  • The area of a right triangle is 39.6cm2 , and the base of the triangle is 12in . Which of the following values is the height of
    6·1 answer
  • Please help I will mark as brianliest
    13·1 answer
  • Joanna recorded the number of laps she swam during practice in one week. Freestyle 100 Breaststroke 50 Backstroke 60 Butterfly 2
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!