1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oxana [17]
3 years ago
14

if 8 pens and 7 pencils cost $3.37 while 5 pens and 11 pencils cost $3.10, how much does each pen and pencil cost?

Mathematics
2 answers:
White raven [17]3 years ago
4 0
Let a=number of pens and b=number of pencils.
8a+7b=3.37; 5a+11b=3.10.
To eliminate a variable multiply the first eqn by 5 and the second by 8:
40a+35b=16.85, 40a+88b=24.80.
Subtract these equations: 53b=7.95, b=$0.15. So 5a=3.10-1.65=$1.45, a=$0.29.
Pens are $0.29 each and pencils $0.15.
anzhelika [568]3 years ago
4 0

Answer with Step-by-step explanation:

Let x be the cost of 1 pen and y be the cost of 1 pencil

8 pens and 7 pencils cost $3.37 while 5 pens and 11 pencils cost $3.10

8x+7y= 3.37  -----------------(1)

and 5x+11y= 3.10  -----------------(2)

equation (1)×5-equation(2)×8

5(8x+7y)-8(5x+11y)=3.37×5-3.10×8

40x+35y-40x-88y= -7.95

-53y = -7.95

y= 0.15

Putting y=0.15 in equation (1), we get

8x+7×0.15=3.37

8x+1.05=3.37

8x=2.32

x=0.29

Hence, Cost of 1 pen=$ 0.29

Cost of 1 pencil= $ 0.15

You might be interested in
The ratio of the perimeter of square RSTU to the perimeter of square WXYZ is 1 to 3. The area of square RSTU is 36 square inches
Ainat [17]
√36 square inches = 6 inches (length of sq RSTU)
6 inches x 4=24 inches (per. of sq RSTU)
-----------------------------------
1u=24 inches
3u=24 inches x 3=72 inches (per. of sq WXYZ)
-----------------------------------
72 inches ÷ 4=18 inches (length of sq WXYZ)
18 inches x 18 inches = 324 square inches( area of sq WXYZ)

Ans: 324 square inches

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tom borrowed $8,000 for 4 years to make improvements on his house. If he repaid a total of $10,320, what interest rate did he bo
mina [271]
The loans interest rate is 6.57305%

See photo for additional details

Hope this helps! Please make me the brainliest, it’s not necessary but appreciated, I put a lot of effort and research into my answers. Have a good day, stay safe and stay healthy.

3 0
3 years ago
The hart family drove 10 hours to their vacation spot. they drove an average of 48 miles each hour. how miles did they drive in
tankabanditka [31]

Distance = Average speed * Time = 48*10 = 480 miles

So, they drove for 480 miles

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Estimated employment change by sector 2004–2020 a bar graph titled estimated employment change by sector from 2004 to 2020 has y
xeze [42]

The high-tech sector employees were less likely to lose their jobs option fourth is correct.

It is given that the estimated employment change by sector 2004–2020 a bar graph titled estimated employment change by sector from 2004 to 2020 has the year on the x-axis and the percentage of change in employment on the y-axis.

It is required to find the correct statement.

<h3>What is a bar chart?</h3>

It is defined as the visual way to show the data a systematically with rectangle box on the x-axis and y-axis. The height and vertical lines show the proportional data.

From the given data many businesses stagnated and had to fire employees, but these were primarily people who could be quickly replaced by someone willing to work for a lower wage.

Employees in the high-tech sector are frequently too valuable to the company to be laid off, therefore their job security was strong because no one could replace them.

Thus, the high-tech sector employees were less likely to lose their jobs option fourth is correct.

Learn more about the bar chart here:

brainly.com/question/15507084

8 0
2 years ago
Solve for y Y/3 + 25 = 31
ruslelena [56]

Answer:

y = 18

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Other questions:
  • As part of quality-control program, 3 light bulbs from each bath of 100 are tested. In how many ways can this test batch be chos
    13·1 answer
  • Unit rate for $4.95 for 3 tacos
    10·1 answer
  • In similar triangles, corresponding angles are congruent.t or f
    8·1 answer
  • What is CBE for this one I need help??
    15·1 answer
  • I can’t figure this out. Please help
    12·2 answers
  • What is the answer for -3y+12=-48-3y+12=-48
    8·1 answer
  • Copying a Segment
    9·1 answer
  • Help me pleaseeeee I need this quick
    13·1 answer
  • Can you guys do all of them I will BRAINLIST YOU ITS DUE TOMORROW
    7·1 answer
  • Please help ASAP !!!<br><br> THANKS!!
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!