In this activity, you will help Darin compare the unit prices, in price per pound, of clementines and navel oranges. Clementines
are sold in three-pound bags, and navel oranges are sold by the pound. The table represents the cost of three-pound bags of clementines. Number of Bags Cost 1 $5.00 2 $10.00 3 $15.00 The equation c = $1.49p represents the cost of the navel oranges, where c is the cost and p is the number of pounds. Darin needs to know the price per pound of clementines. What needs to change in the table so that the data on clementines is in units of pounds and cost?
The table gives the cost for the number of three-pound bags of clementines. you need to change the number of bags to pounds to be able to get the data for the clementines in units of pounds and cost.
Step-by-step explanation:
each of the bags are three pounds each so 1 bag times 3, 2bags times 3, and then 3bags times 3, hope this answers your question.