1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
k0ka [10]
3 years ago
6

In this activity, you will help Darin compare the unit prices, in price per pound, of clementines and navel oranges. Clementines

are sold in three-pound bags, and navel oranges are sold by the pound. The table represents the cost of three-pound bags of clementines. Number of Bags Cost 1 $5.00 2 $10.00 3 $15.00 The equation c = $1.49p represents the cost of the navel oranges, where c is the cost and p is the number of pounds. Darin needs to know the price per pound of clementines. What needs to change in the table so that the data on clementines is in units of pounds and cost?
Mathematics
1 answer:
Alisiya [41]3 years ago
4 0

Answer:

The table gives the cost for the number of three-pound bags of clementines. you need to change the number of bags to pounds to be able to get the data for the clementines in units of pounds and cost.

Step-by-step explanation:

each of the bags are three pounds each so 1 bag times 3, 2bags times 3, and then 3bags times 3, hope this answers your question.

You might be interested in
What is the common ratio of the geometric<br> sequence below?<br> -5, -10, -20, -40, -..
andrew11 [14]
2
Hope this helps!!!!
3 0
2 years ago
sarah, natasha and richard share some sweets in the ratio 5:2:4. sarah gets 60 sweets. how many did richard get?​
Sindrei [870]

Answer:

48 sweets

Step-by-step explanation:

5:2:4

Sarah: 5

Natasha:2

Richard:4

To find out how many sweets Richard got, we need to use 60 as the lcm. Since, we have a definite constant of 60 we need to divide it by the presiding ratio.

60/5 = 12

That means for a ratio of 1, everyone in the group recieves 12.

Now, we plug it in for each of the members.

5x = Sarah

2x = Natasha

4x = Richard

Sarah = 60 sweets

Natasha = 24 sweets

Richard = 48 sweets

6 0
3 years ago
How do u rewrite this
Ghella [55]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

x ^m/n=n√x^m

to rewrite the exponentiation as a radical.

4 0
2 years ago
Scarlet open a savings account and deposited $100 as principal. The account earns 10% interest, compounded yearly. What is the b
koban [17]

Answer:

190

Step-by-step explanation:

100x10x9/100=90

balance=100+90=190

5 0
3 years ago
How many solutions does this nonlinear system of equaTions have?
RideAnS [48]

Answer:

There are five possible types of solutions to the system of nonlinear equations representing an ellipse and a circle

Step-by-step explanation:

P.S Can I have brainliest?

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 600/480 as a fraction in m/n form
    6·1 answer
  • Rewrite f(x) = –(x + 3)2 − 1 from vertex form to standard form.
    7·2 answers
  • Cos^2A+cos^2A*cot^2A=cot^2A​
    7·1 answer
  • What is the volume of this rectangular prism?
    11·1 answer
  • ....HELP ME PLZ. PLZ TELLM ME THE ANSWER&gt; I REALLY NEED HELP
    11·2 answers
  • the volume of a triangular prism is increased by a factor of 8. By what factor is the surface area increased?
    6·1 answer
  • Alison has 8 pairs of pants and 12 shirts in her closet. She also has 7 pairs of shoes. How many different outfits can she wear?
    12·2 answers
  • Please help me, on small sentence.
    10·1 answer
  • Find five solutions for the linear equations 2x+y=5, and plot the solutions as points on a coordinate plane. Did i do this right
    15·2 answers
  • Help me solve this question please. Thank you
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!