1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
12345 [234]
3 years ago
5

At a pizza eating competition, Davonne ate four more than twice as many slices as the runner up. If Davonne ate 11 slices, then

how many slices did the runner up eat?
Mathematics
1 answer:
Sauron [17]3 years ago
3 0
Let's begin with x as the number of slices the runner up ate.
Davonne ate four more than twice
So the equation should look somewhat like this.
4+2x=11
2x=7
x=3.5
So the runner up ate 3.5 slices
<span>Davonne ate four more than twice as many slices as the runner up. If Davonne ate 11 slices, then how many slices did the runner up eat?</span>
You might be interested in
Starting at home, Jessica traveled uphill to the grocery store for 18 minutes at just 20 mph. She then traveled back home along
N76 [4]

Try this solution with short explanation; note, the suggested way is not the shortest one; the answers are marked with red colour.

Task no. 2: another solution is 45* (4/5) / (6/4) = 24 min.

3 0
3 years ago
Write the equation of the line that matches the scenario in slope intercept form.
viva [34]

Answer:

it took 60 minutes to fill up 800 gallons of water???

3 0
3 years ago
Use the elimination method to solve the system of equations.Choose the correct ordered pair. x+y=8 x-y=6
ratelena [41]

Answer:

Solution (7,1)

Step-by-step explanation:

Use the elimination method

x + y=8

x - y=6

--------------Add

2x = 14

 x = 7

Substitute x = 7 into x + y=8

7 + y=8

y = 8 - 7

y = 1

Solution (7,1)


3 0
4 years ago
Read 2 more answers
The Miller family visited Mama's Kitchen and ordered 4 hamburgers and 3 medium fries and paid $18.86. James ordered a medium dri
kirill115 [55]
Hamburger: $3.25
Medium Fries: $1.45
Medium Drink: $1.39
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me! I will give brainly!
notka56 [123]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

You multiply the candies sold, by 8 to get the money raised.

10 times 8 is 80.

20 times 8 is 160

30 times 8 is 240

And so on.

I hope this helps!

pls ❤ and give brainliest pls

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Wyatt is going to a carnival that has games and rides. Each game costs $1.25 and each ride costs $2.75. Wyatt spent $20.25 altog
    10·1 answer
  • What operation is being done to the variable in the equation -5m= -40?
    6·1 answer
  • Factor out the coefficient of the variable:<br> 2/9j + 2/3
    10·2 answers
  • I need help ASAP!!!!!! I’m on a test!<br> I’ll give Brainliest!
    8·1 answer
  • 1. If g(x)= 4(3)* then g(-2)= ?<br><br><br> Help please
    14·1 answer
  • Savannah is buying a $1,200.00 Iphone 12 on an installment plan. She makes a down payment of $200.00. She makes monthly payments
    10·1 answer
  • you are making sandwiches for a mountain hike.each sandwich uses 3 slices of bread,and you want to prepare 2 sandwiches for each
    6·1 answer
  • Omar has a new credit card. He earned 300 reward points for every 100 dollars he spends. If Omar earned 1800 reward points, how
    12·1 answer
  • A cafeteria sells 6 times as many bottles of juice. if the cafeteria sells 750 bottles of water. how many bottles of juice did t
    7·1 answer
  • What is the volume of a cone with a height of 10.5 inches and a radius of 8 inches? cone v = 1 3 bh 1. rewrite the formula for t
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!