1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
miskamm [114]
3 years ago
10

Hailey paid $13 dollars for 1 3/7 kg of sliced salami.

Mathematics
2 answers:
quester [9]3 years ago
3 0
Is the question how much it cost per kg?

If so, divide $13 by 1 3/7 kg.

13/(1 3/7) = 13/(10/7) = 13 * 7/10 = 91/10 = 9 1/10

Answer is 9 1/10 dollars per kg.
(Assuming I guessed your question correctly.)
sertanlavr [38]3 years ago
3 0

Answer:

$9.1 per kg of sliced salami.

Step-by-step explanation:

We are supposed to find unit rate for the given scenario.

Hailey paid $13 dollars for 1 3/7 kg of sliced salami.

To find unit rate, we will divide total price by total weight.

\text{Unit rate}=\$13\div 1\frac{3}{7}\text{ kg}

Convert mixed fraction to improper fraction:

\text{Unit rate}=\$13\div \frac{10}{7}\text{ kg}

Convert to division problem by flipping the fraction as:

\text{Unit rate}=\$13\times\frac{7}{10}\text{ kg}

\text{Unit rate}=\frac{\$13\times7}{10\text{ kg}}

\text{Unit rate}=\frac{\$91}{10\text{ kg}}

\text{Unit rate}=\frac{\$9.1}{\text{ kg}}

Therefore, unit rate is $9.1 per kg of sliced salami.

You might be interested in
In the video at the beginning of the lesson, how many 2-topping pizza combinations were there if there were 7 toppings to choose
elena-s [515]

Answer:

3 or 3 and 1/2

Step-by-step explanation:

2 toppings per pizza

2, 4, 6 and the half pizza with one topping

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Evan wants to split his
Alik [6]

Answer:

$595

Step-by-step explanation:

$1,785 / 3 = $595

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find an irrational number that is between 5.2 and 5.5
uysha [10]

Answer:

answer is 5.3 cuz I am smart I learned this so I'm here to help

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the graph of
horrorfan [7]
Honestly idk you’ll need a better way to explain this
8 0
3 years ago
Find each product<br> (n-6)(n+6)
Brilliant_brown [7]

Answer:

n squared - 10n + 24

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve: -4.878-(-8.96)=
    5·2 answers
  • I'm not the greatest at math so I got stuck<br> x=<br><br> 80<br> 90<br> 100
    13·1 answer
  • What is the solution to this equation?<br> -16x 80
    5·2 answers
  • WILL MARK BRAINLIEST ^^<br><br> picture included!! PLEASE and thx
    12·1 answer
  • This is the question​
    5·1 answer
  • How do you find lower class limit
    11·1 answer
  • Can someone please answer this question fast ?<br> the question is in the picture down
    14·2 answers
  • I'll give BRAINLY if you help me!!!!
    14·1 answer
  • What is the probability scale that you will buy a new pair of shoes soon​
    8·1 answer
  • Determine whether y varies with x. If so, find the constant of variation and write the function rule.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!