The same brand of jelly beans comes in two sizes a 10 ounce bag for $1.99 and an 18 ounce bag for $2.99. Which size is the bette
r buy per ounce
1 answer:
Find the unit costs and compare them:
$1.99
---------- = $0.199/oz
10 oz
$2.99
-------------- = $0.17/oz
18 oz
Clearly, the 18 oz bag for $2.99 is the better buy, at $0.17/oz versus $0.199 oz for the 10 oz bag for $1.99.
You might be interested in
Answer:
For A+B
a. 0.3+0.8 = 1.1
b. 1.2+1.4 = 2.6
c. 3.4 + 4.2 = 7.6
d. 2.25 + 2.95 = 5.20
For B-A
a. 0.8-0.3 = 0.5
b. 1.4-1.2 = 0.2
c. 4.2-3.4 = 1.2
d. 2.95-2.25 = .070
Answer:
B
Step-by-step explanation:
Answer:
Did you mean the diagonal are equal in length and bisect each other?
In that case, it is parallelogram.
Hope this helps!
:)
No solution for the quadratic equation because of the √-20
Two positives make a positive
two negatives make a positive
1 negative and 1 positive make negative
1 positive and 1 negative make a negative