1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vadim26 [7]
2 years ago
7

The same brand of jelly beans comes in two sizes a 10 ounce bag for $1.99 and an 18 ounce bag for $2.99. Which size is the bette

r buy per ounce
Mathematics
1 answer:
dimaraw [331]2 years ago
3 0

Find the unit costs and compare them:

$1.99

---------- = $0.199/oz

10 oz


$2.99

-------------- = $0.17/oz

  18 oz


Clearly, the 18 oz bag for $2.99 is the better buy, at $0.17/oz versus $0.199 oz for the 10 oz bag for $1.99.



You might be interested in
Simplify (x^1/2)^1/6<br><br> a. x^1/3<br> b. x^1/4<br> c. x^1/12<br> d. x^2/3
Keith_Richards [23]
(x^{ \frac{1}{2} })^{ \frac{1}{6} }=x^{ \frac{1}{2} * \frac{1}{6} }=x^{ \frac{1}{12} }

Answer is C.
6 0
3 years ago
I need help! Please help!
vladimir1956 [14]
How many attempts are you allowed?
try A'(2,5), B'(4,5), C'(4,4) and D'(2,2) 

(c): A'(4,3), B'(6, 3), C'(6,2) and D'(4,0)

this is the best I can do.

3 0
3 years ago
Kathleen lost a tooth today. Now she has lost 4 more than her sister Cara lost. Write an expression to represent the number of t
Alex Ar [27]

Answer:

k-4=c

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Calvin wants to buy for books at 4.89 dollars each estimate how much change will get back from two $10 bills
Lemur [1.5K]

Answer:

44 cents

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
-5x+8-4x2-4x+2x2 simplifying
ICE Princess25 [194]
The answer for the problem is -13x+8
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Clark is having a party at his house. His father has allowedhim to spend at most $20 on snack food. He’d like to but chips that
    14·1 answer
  • Identify the property or rule shown by each equation
    7·1 answer
  • The consecutive odd integers have a sum of 36. find the integers
    5·2 answers
  • What is the difference bettween 9 ÷3 and 3÷9​
    11·2 answers
  • Melissa’s family is driving out of state to her grandmother’s house. They know that it takes 20 gallons of gas to get there, and
    10·1 answer
  • PLease help tem points
    13·1 answer
  • What is the missing measure of a triangle with the side length of 19 17 and x
    8·1 answer
  • A red die is tossed and then a green die
    9·1 answer
  • An equation is shown.
    5·2 answers
  • The volume of the given figure is __ ft3
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!