1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lorico [155]
3 years ago
10

A 5 gallon can of motor oil costs $28.00. What is the cost of 1 quart of the oil?

Mathematics
2 answers:
Masteriza [31]3 years ago
8 0
There are 4 quarts in a gallon. 4 times 5 is 20 and 28 divided by 20 is 1.4. So the cost of one quart of the oil is $1.40
ivann1987 [24]3 years ago
5 0
Okay so 1gallon = 4 quarts. $28.00÷5= $5.6 per gallon. Then since it there is 4 quarters in a gallon so divide $5.6 by 4. $5.6÷4= $1.4. So one quart of oil is $1.4.
You might be interested in
I need the answer asap
eimsori [14]

Answer:

22873

Step-by-step explanation:

you have to put the value from 6-94 in n the given equation 5n+7.

for e.g= (5×6+7)+(5×7+7)+(5×8+7)+ _____ so on

3 0
3 years ago
The slope (b1) represents
Alexandra [31]
Your answer would be 
B. the estimated average change in y per unit change in x
6 0
3 years ago
Can you divide fractions using models
igor_vitrenko [27]
Yes u can. It is very easy
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jordan is a salesperson at the store. Jordan has a base monthly salary of $1,450 and also earns a commission of 5% on his monthl
qaws [65]

Answer:

$7,000

Step-by-step explanation:

1800 = 1450 + 0.05X

0.05X = 350

X = 7000

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Learning
Whitepunk [10]

Answer:

34 minutes I think is the right answer

3 0
2 years ago
Other questions:
  • 2 1/4 was subtracted twice from a number; then 1/8 was subtracted three times and 2/3 was subtracted twice. The resulting number
    12·1 answer
  • An arcade booth at a county fair has a person pick a coin from two possible coins available and then toss it. If the coin chosen
    11·1 answer
  • Adriana gather data and different schools winning percentages and the year average year salary of their head coaches is in milli
    6·2 answers
  • Help plz help plz help plz help plz​
    10·1 answer
  • PLS HELP ME...<br> Give five ordered pairs on the graph of y = -0.5x.
    12·1 answer
  • What is a proportional relationship?
    11·1 answer
  • Element X is a radioactive isotope such that every 91 years, its mass decreases by half. Given that the initial mass of a sample
    6·1 answer
  • 8 = 3a – 4<br> what is value of a ?
    8·1 answer
  • A model airplane is shot up from a platform 1 foot above the ground with an initial upward velocity of 56 feet per second. The h
    12·1 answer
  • Peter brought 8 lemons for 6 dollars each lemon was the same price what was the cost for 1 lemon.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!