1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OlgaM077 [116]
3 years ago
11

Lea buys 6 model cars that each cost $15 she also buys 4 bottles of paint that each cost $11 how much does lea spends on model c

ars an paint
Mathematics
1 answer:
MissTica3 years ago
8 0
Times the price of the model cars to the amount bought.

$15×6= 90.

Lea paid 90 dollars for the model cars.

Now, multiply the price of the paint to the amount bought.

$11×4= 44.

Lea paid 44 dollars for the paint.

Add both together. 90+44= 134.

Therefore, Lea paid $134 for the model cars and paint all together.

hope this helps!
You might be interested in
Reference angle for -19pi/6? 
kow [346]
\bf \cfrac{19}{6}\implies 3+\cfrac{1}{6}
\\ \quad \\\\
\cfrac{-19\pi }{6}\implies -\left(3\pi +\cfrac{1\pi }{6}  \right)\impliedby clockwise
\\ \quad \\\\
or\implies -\left(2\pi +\pi +\cfrac{\pi }{6}  \right)

go that much "clockwise", you'll end up at the 2nd quadrant,
the reference angle, is its reflective angle on the 1st quadrant

7 0
3 years ago
Lily is watering her grandmothers plants she is using a watering can that holds 58 gallon of water Lilly feels the watering can
Ipatiy [6.2K]
348 gallons! take 58 x 6
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can you please help with this
sleet_krkn [62]

Answer:

Exercise 1 : a. 4 ; b. -4

Exercise 2 : a. +7 positive/right ; b. -7 ; c. -7 negative/left

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
A small tree was planted at a height of 5 feet. The tree has been planted for 14 months and is now 41.4 feet tall. Which equatio
Hoochie [10]

Answer:

I'm not 100% sure but I think its D.

7 0
3 years ago
12 of 18
melisa1 [442]

Answer:

3x+3y and distributive property

Step-by-step explanation:

It is given that

Gretchen buys three bags of apples = 3X

Hayley buys three bunches of bananas = 3Y

As it is also mentioned that it first it is multiplied and then it is added

So, the expression for determining the total number of fruit pieces is

3X + 3Y

And, this expression denotes the distributive property in which we multiplied the each variable and then added it

7 0
3 years ago
Other questions:
  • jeff lives 12 miles east of stan jeff lives 16 miles north of wei what is the shortest distance stan and wei can live from eacho
    13·1 answer
  • Which triangle is similar to AABC if sin(A) = 1 cos
    12·1 answer
  • A package of 8 pens costs $1.09. Milo’s work to find the unit price of the pack is shown below.
    5·2 answers
  • How to write unit form for (2 tens 1 one) x 10
    8·1 answer
  • 5/16 = 15/18 is proportion
    11·1 answer
  • A lathe is set to cut bars of steel into lengths of 6 cm. The lathe is considered to be in perfect adjustment if the average len
    8·1 answer
  • Assume that adults have IQ scores that are normally distributed with a mean of 95.9 and a standard deviation of 16.4. Find the f
    14·1 answer
  • 4+4+8+8+422+33+65520222222+222
    10·1 answer
  • What's 12438 rounded to the nearest tenths?
    8·1 answer
  • Below are the average test scores of two different math class periods. Test 1 Test 2 Test 3 Test 4 Test 5 Test 6 83 87 82 89 4th
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!