1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
satela [25.4K]
3 years ago
7

Brand W: 500 napkins for $2.87

Mathematics
1 answer:
AlexFokin [52]3 years ago
3 0
The best way, in my opinion, to do this, is to find the unit rate of each napkin brand, or the cost per napkin. To do this, divide the money amount by the amount of napkin they give you.

     /Brand W:2.87/500=.00574  \
     \Brand X: 1.27/200=.00635   \     These are the
     /Brand Y: .62/100  =.0062     /     cost per napkin.
    \Brand Z:  1.37/250=.00548  /

Which one out of these 4 values is the lowest value? Obviously the two with the 6 in the thousandths place are more expensive than the ones with the 5s in the thousandths place, so that already eliminates Brand Z and Brand W.

What do we have left?

<span>Brand X: 1.27/200=.00635 
</span><span>Brand Y: .62/100  =.0062  
</span>     Cool. Which of these is a smaller number? Tip: If the first number besides 0 is the same, check the next one! You should get that Brand Y is the cheapest! :) Hoped this helped!
You might be interested in
Solve the equation show steps -2m+4m+5=3 ​
Dafna11 [192]
-2m+4m+5=3
(-2m+4m)+(5)=3
2m+5=3
2m+5-5=3-5
2m=-2
2m/2=-2/2
m=-1
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which inverse operation would be used to verify the following equation? 102 ÷ 3 = 34
MA_775_DIABLO [31]
An inverse operations is the reverse of the equation. For example, since it's 102 ÷ 3 = 34, to get the inverse you would take the opposite sign of "÷" and make it "×," while changing the equal sign to make the statement true. The inverse operation used to verify this is 102 = 3 × 34
5 0
2 years ago
Ben had 12 boxes of cookie dough he separated it into four groups
NeTakaya
There'll be three boxes of cookie dough on each row/group.
4 0
3 years ago
ASAP!! Please help me. I will not accept nonsense answers, but will mark as BRAINLIEST if you answer is correctly with solutions
rewona [7]

x-2 is a factor so x = 2 is a root of f(x)

This is because f(x) = (x-2)*g(x) for some polynomial g(x). We don't have to worry about what g(x) is equal to as it doesn't affect the status of the root we're after.

So,

f(x) = 0

(x-2)*g(x) = 0

x-2 = 0 or g(x) = 0

x = 2 or g(x) = 0

This shows how the factor x-2 leads to the root x = 2

Therefore, f(2) = 0

Answer: Choice D

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
1/3x + 8x^4 - 2/3x^2 - x in standard form
leva [86]

Answer:

8x^{4}-2/3x^{2}-2/3x

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What does this mean? I do not understand
    10·1 answer
  • ********************WILL GIVE AWAY BRAINLIEST********************
    13·2 answers
  • - Katrina practices violin 4 times per
    8·1 answer
  • A right rectangular prism has a length of 6 cm, a width of 8 cm, and a height of 4 cm. The dimensions of the prism are halved.
    12·1 answer
  • If one paper clip has the mass of 1 gram and 1,000 paperclips have the mass of 1 kilogram, how many kilograms are 8,000 papercli
    6·2 answers
  • A flower garden has a length of 10.5 feet and a width of 4.4 feet.
    13·1 answer
  • Dylan open a credit card account with $725 of available credit now that he has made some purchases Dillons account has only $442
    15·1 answer
  • The red function was transformed into the blue function. Which transformations have occurred?
    11·1 answer
  • Find the slope of the line that passes through the points 2,4,6 and 12
    6·1 answer
  • recipe for carrot juice uses the formula j = 6c, where j is the amount of juice in ounces and c is the number of pounds of carro
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!