1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
satela [25.4K]
2 years ago
7

Brand W: 500 napkins for $2.87

Mathematics
1 answer:
AlexFokin [52]2 years ago
3 0
The best way, in my opinion, to do this, is to find the unit rate of each napkin brand, or the cost per napkin. To do this, divide the money amount by the amount of napkin they give you.

     /Brand W:2.87/500=.00574  \
     \Brand X: 1.27/200=.00635   \     These are the
     /Brand Y: .62/100  =.0062     /     cost per napkin.
    \Brand Z:  1.37/250=.00548  /

Which one out of these 4 values is the lowest value? Obviously the two with the 6 in the thousandths place are more expensive than the ones with the 5s in the thousandths place, so that already eliminates Brand Z and Brand W.

What do we have left?

<span>Brand X: 1.27/200=.00635 
</span><span>Brand Y: .62/100  =.0062  
</span>     Cool. Which of these is a smaller number? Tip: If the first number besides 0 is the same, check the next one! You should get that Brand Y is the cheapest! :) Hoped this helped!
You might be interested in
Multiply row 2 by the reciprocal of −40:
olga_2 [115]

Answer:

answers down below :p

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
1/5 divided by 3 is what
Vsevolod [243]

Answer:

the answer would be 1/15, or approximately 0.067.

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
How do you show where an inequality is true on a number line?
Mashutka [201]

Answer:

When the two values are different

Step-by-step explanation:

Like in an inequality equation.

For example:

4+5x\geq 30

The answer would be anything greate than or equal to 30, but you would need to find x. The number line would be very useful

Hope this helps

6 0
2 years ago
Please select the best answer from the choices provided<br>A<br>B<br>C<br>D​
kaheart [24]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many times as great as the value of 3 in 4385
lukranit [14]
Υм ι тнιʝк ιтѕ 300 .нσρє ιт нєℓρѕ
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Dave has 15$ to spend on a book for 8$ and two birthday cards (c) for his friends. How much can he spend on each card if he buys
    11·2 answers
  • Solve for x. − 6 ≥ 10 − 8x.
    5·2 answers
  • Stan ran 4 7/10 miles, which was 1 3/10 fewer miles than Matt ran. Four students wrote and solved equations to find m, the numbe
    11·2 answers
  • Which statement does NOT correctly describe the order of operations (PEMDAS)?
    13·2 answers
  • Please help me. This is due at 1:05 and its a 30 question test, so its a big test. Please. :)
    9·2 answers
  • What is the eighth term in the pattern 2,10, 18,26,
    9·1 answer
  • why is it so important to check the accreditation of a private higher learning institution? explain two reasons​
    12·1 answer
  • To complete her holiday wrapping, Bella needs identical
    5·1 answer
  • 2<br> -6x + 5y = 1<br> 6x + 4y = -10
    12·1 answer
  • Find the area of the shade regions. Give your answer as a completely simplify exact value in terms of pie(no approximation). a=
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!