1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DENIUS [597]
3 years ago
13

Anyone know this ??

Mathematics
1 answer:
kati45 [8]3 years ago
6 0
Attachment file not working can you put the problem on here
You might be interested in
Jan's age is 3 less than twice trents age. The sum of their ages is 30
wel

Answer:

jan is 8

Step-by-step explanation:


8 0
3 years ago
What is the formula of what is the formula of a square + b square ​
tester [92]

Answer:

Step-by-step explanation:

a² + b² = (a + b)² - 2ab

7 0
3 years ago
1 kg = 2.2lb<br><br> 6.3lb = ___kg<br> show work
poizon [28]
\dfrac{1kg}{xkg}=\dfrac{2.2lb}{6.3lb}\ \ \ \ |cross\ multiply\\\\2.2x=1\cdot6.3\\\\2.2x=6.3\ \ \ |divide\ both\ sides\ by\ 2.2\\\\x=\dfrac{6.3}{2.2}\\\\x=\dfrac{63}{22}\\\\\boxed{6.3lb=2\frac{19}{22}kg\approx2.86kg}
4 0
3 years ago
Piravena must make a trip from A to B then from B to C, then from C to A. Each of these three parts of the trip is made entirely
anyanavicka [17]

Answer:

a) Cost of flying from A to B = $425

b) Total distance travelled by Piravena during the complete trip = 7,500 km

c) To minimize cost and arrive at the final cost given, she must have travelled by bus from B to C and then travelled by taking an airplane from C to A.

Step-by-step explanation:

The complete question is presented in the attached image to this question.

Full Question

a) To begin her trip she flew from A to B. Determine the cost of flying from A to B.

b) Determine the distance she travels for her complete trip.

c) Piravena chose the least expensive way to travel between cities and her total cost was $1012.50. Given that she flew from A to B, determine her method of transportation from B to C and her method of transportation from C to A.

Solution

a) The distance from A to B is given as 3250 km.

To take an airplane, it costs her a $100 booking fee, plus $0.10 per kilometer.

So, to fly 3250 km, she will pay

100 + (0.10×3250) = $425

b) For her complete journey, she is to make a trip from A to B then from B to C, then from C to A.

Her complete distance travelled = AB + BC + CA

But it is given that the three cities form a right angled triangle as given in the question with AB serving as the hypotenuse side.

Pythagoras theorem gives that the square of the hypotenuse side is equal to the sum of the respective squares of the other two sides

AB² = BC² + CA²

3250² = BC² + 3000²

BC² = 3250² - 3000² = 1,562,500

BC = √1,562,500 = 1,250 km

Total distance covered by Piravena during the entire trip = AB + BC + CA = 3250 + 1250 + 3000 = 7,500 km

c) Her total cost of travel = $1012.50

But she definitely flew from A to B at a cost of $425

This means she spent (1012.50 - 425) on the rest of the journey, that is, $587.5

Note that to travel by bus, it is $0.15 per kilometre and to travel by airplane is $100 + $0.10 per kilometre. Indicating that the airplane saves cost on long distance travels while the bus saves cost on short distance travels.

To confirm this, we calculate the two options (bus or airplane) for each route.

If she travels B to C by bus, cost = 0.15 × 1250 = $187.5

If she travels B to C by airplane, cost = 100 + (0.10×1250) = $225

Hence, the bus obviously minimizes cost here.

If she travels from C to A by bus, cost = 0.15 × 3000 = $450

If she travels from C to A by airplane, cost = 100 + (0.10×3000) = $400

Here, travelling by airplane minimizes the cost.

So, if we confirm now that she travelled from B to C by bus and then from C to A by airplane, total cost = 187.5 + 400 = $587.5

which is the remaining part of her total cost is she minimized expenses!

Hope this Helps!!!

7 0
3 years ago
What is the unit rate of 15 and 2
Katena32 [7]
Https://www.khanacademy.org/math/in-sixth-grade-math/ratio-and-proportion/unitary-method/v/finding-unit-rates
4 0
3 years ago
Other questions:
  • A new baby is born every .08 seconds. how many babies are born in two hours?
    5·2 answers
  • Help me please anyone I ready don’t know this?
    12·1 answer
  • If Logx (1 / 8) = - 3 / 2, then x is equal to
    15·1 answer
  • Study the equation below 25= 2x + 3
    14·1 answer
  • Which postulate proves that these two triangles are congruent?
    11·1 answer
  • If you know the radius, r, of a circle, what do you multiply r by to get the circle's CIRCUMFERENCE?
    6·2 answers
  • -2, 5, 12, 19,... write the recursive rule for each sequence
    6·2 answers
  • 12) The sum of two natural numbers is 30. If one of the numbers is one-
    12·2 answers
  • I cant seem to answer this question
    15·1 answer
  • Find the area of the figure shown
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!