1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ipn [44]
3 years ago
10

Fabriq Inc., a cosmetics company, hired a well-known movie star to appear in its advertisements. The company hoped that using a

celebrity would capture the attention and interest of consumers. In this scenario, the ad illustrates the application of:
Business
1 answer:
miskamm [114]3 years ago
4 0

Answer:

Ad-To-Consumer Relevance

Explanation:

Ad-to-consumer importance applies to cases in which a new product's advertising name or character or person is of interest to customers.

In this situation, Fabriq Inc. tries to connect people's interest in their product. People connect themselves easily with Celebrities because they admire them.

So, many advertising agencies try to advertise with celebrities.

You might be interested in
Mallory Furniture buys two products for resale: big shelves (B) and medium shelves (M). Each big shelf costs $500 and requires 1
Ghella [55]

Answer:

The answer is D

Explanation:

Solution:

Recall that:

Malloy Furniture purchases two products: Big shelves B and Medium shelves M

The cost of big shelf is =$500

The space required = 100 cubic feet

The cost of each medium shelf is =$300

Storage space = 90 cubic feet,

Now,

Since the values 100 and  90 is greater than 18000 cubic feet available for storage, what is required would be 100 big shelves and 100 medium shelves

5 0
3 years ago
Total fixed costs for Taylor Incorporated are​ $260,000. Total​ costs, including both fixed and​ variable, are​ $500,000 if​ 156
kobusy [5.1K]

Answer:

The variable cost per unit is $1.54

Explanation:

Variable costs are those cost which vary with the change in production of units means higher the production higher cost and lower production will result in lower cost e.g Material cost, labor cost etc.

On the other hand fixed cost the cost which does not vary with the production of units. It is fixed no matter what is the level of production.

According to given data:

Total Cost = $500,000

Fixed Cost = $260,000

Variable cost = Total cost - fixed cost

Variable cost = $500,000  $260,000

Variable cost = $240,000

Number of units = 156,000

Variable cost per unit = $240,000 / 156,000 = $1.54 per unit

6 0
3 years ago
How can you differentiate between various economic systems that exist
liubo4ka [24]

Answer:

An economic system is defined by the way scarce resources are distributed in an economy.

There are 4 types of major economic systems which are following;

  1. A mixed economy is an economic system, like its name is a mix of elements of planned economies, free markets with intervention of the state and public enterprises.
  2. A command economy is a system where the government is key decision maker of what goods and services will be produced and introduced by the economy.
  3. A market economy is the one in which the investment, production and distribution are dictated by the forces of demand and supply.
  4. A traditional economic system is a result of customs, history and cultural norms which include the rules and manner of their distribution as well.
3 0
3 years ago
ECON Good morning can someone answer this please asap
dusya [7]
The answer is B because both have access to capital that competitive markets wouldn’t give them because they dominate the market place and drive out competitors
5 0
2 years ago
LO 8.5Identify several causes of a favorable material quantity variance.
yan [13]

Answer:

Possible causes of material quantity variance:

1. The use of sub-standard material

2. The use of unskilled labour

3.  Wastage of material

Explanation:

Material quantity variance is the difference between standard quantity and actual quantity used multiplied by standard price. The use of sub-standard material reduces the quality of output thereby resulting to unfavorable material quantity variance.  The use of unskilled labour also leads to unfavorable material quantity variance. Wastage of material                                                  due to low quality of inputs also results to unfavorable material quantity variance.                                                                        

3 0
3 years ago
Other questions:
  • "Lluvia Manufacturing and Paraguas Products both seek funding at the lowest possible cost. Lluvia would prefer the flexibility o
    15·1 answer
  • Which of the following is true concerning temporary and permanent accounts?A. Cash is a temporary accountB. Permanent accounts r
    11·1 answer
  • Inflation is steadily increasing price levels.<br><br> Question 4 options:<br> True<br> False
    14·1 answer
  • Put yourself in sue mccaskey's position and prepare a detailed report to dan block and ed spriggs on managing the inventory of t
    8·1 answer
  • During March, the production department of a process manufacturing system completed a number of units of a product and transferr
    11·1 answer
  • How does racial wealth gap affect families
    12·2 answers
  • Schiller Corporation will pay a $2.78 per share dividend next year. The company pledges to increase its dividend by 4.5 percent
    5·1 answer
  • Japan's great trading houses are called:_____________.
    15·1 answer
  • What's the current yield of an 8.15 percent coupon corporate bond quoted at a price of 94.30?
    12·1 answer
  • The Western and Pacific Railroad has two divisions, the Western Division and the Pacific Division. The company recently invested
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!