1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mazyrski [523]
2 years ago
10

Alejandra is Calculating the nondurable goods value for 2017. She is calculating the value by using the quantity of each final n

ondurable goods produced in 2017, multiplied by the price at which the nondurable goods were sold in 2017. What type of calculation is Alejandra creating?
a. The nondurable goods nominal values.
b. The nondurable goods nominal and real values.
c. The nondurable goods real values
Business
1 answer:
kicyunya [14]2 years ago
3 0

Answer:

a. The nondurable goods nominal values.

Explanation:

Nominal value of goods (also known as face or par value) is the value of goods in terms of the monetary value. So in this instance Alejandra is multiplying the number of goods by the price, she is calculating the nominal value of nondurable goods.

On the other hand, real value is calculated on the basis of other goods and services, is adjusted for inflation, and compare quantity of goods.

You might be interested in
Haft Construction Company determines that 54,000 pounds of direct materials are needed for production in July. There are 3,200 p
alexandr402 [8]

Answer:

cost of direct materials purchases   160,800

Explanation:

pounds required for production      54,000

desired ending inventory                    2,800

total needs                                         56,800

beginning inventory                           (3,200)

units to be purchased                        53,600

cost per unit of direct materials                  3

cost of direct materials purchases   160,800

<u>Notes:</u>

The pounds for production and the ending inventory are the raw materials demand.

The beginning inventory is a portion we already have, so we need to purchase less.

Then, we multiply the pounds to be purchased by their cost to get the total cost for direct materials

3 0
2 years ago
All of the following would affect the position of the supply curve for cranberries, except: Question 28 options: the price of ag
myrzilka [38]

The factor that would not affect the position of the supply curve for cranberries is the popularity of cranberry drinks.

The supply curve is a graph that shows the relationship between price and the quantity supplied. The supply curve is positively sloped. A change in the position of the supply curve can either be an outward shift or an inward shift. An outward shift indicate an increase in supply and an inward shift indicates a decrease in supply.

An increase in the price of agricultural land and the cost of fertilizers increases the cost of producing cranberries . This would lead to an inward shift of the supply curve. On the other hand, a decrease in the price of  agricultural land and the cost of fertilizers would lead to an outward shift of the supply curve.

The development of a new pest control for cranberry production would lead  to an outward shift of the supply curve as more cranberries can be produced.

Please check the attached image for a graph showing an increase in supply. To learn more about the supply curve, please check: brainly.com/question/1915798

5 0
2 years ago
A manufacturing firm is considering two locations for a plant to produce a new product. The two locations have fixed and variabl
o-na [289]

Answer:

Cost Advantage of different locations:

b. $20,000

Phoenix certainly had a cost advantage over Atlanta and based on this factor, it should be chosen for the new plant instead of any other city.

Explanation:

a) Total Costs of different locations:

                        Atlanta       Phoenix

Fixed Cost      $80,000     $140,000

Variable cost  400,000      320,000

Total Costs  $480,000    $460,000

b) Variable costs

                                   Atlanta       Phoenix

Annual Demand        20,000        20,000

Variable cost/unit        $20              $16

Total variable cost  $400,000  $320,000

c) Cost Advantage is the competitive edge which location (or company) can have over another through reduced production or marketing costs or both so that it can offer cheaper prices or use excess profits to bolster promotion or distribution.   In this case, the comparison is on the total cost, which is made of variable and fixed costs.

4 0
3 years ago
the cumulative difference between reporting inventory at lifo rather than fifo is commonly referred to as the
UkoKoshka [18]

The cumulative difference between reporting inventory at LIFO rather than FIFO is commonly referred to as the LIFO reserve

<h3>What is LIFO reserve?</h3>

Generally, LIFO reserve is an accounting term that represents the difference between the cost of inventory calculated using the first-in, first-out (FIFO) method and the cost calculated using the last-in, first-out (LIFO) method for the purposes of bookkeeping.

In conclusion, The LIFO reserve is a term that is widely used to refer to the accumulated discrepancy that results from reporting inventory using the LIFO method rather than the FIFO method.

Read more about LIFO reserve

at brainly.com/question/28146683

#SPJ1

8 0
1 year ago
A justice who agrees with the outcome of a case but not the reason proffered by other justices can issue a dissenting opinion th
vodka [1.7K]

Answer: False

Explanation:

A dissenting opinion refers to an opinion in a legal case that's written by the judge(s) who disagree with the court's majority opinion that gives rise to its judgment.

It should be noted that a justice who agrees with the outcome of a case but doesn't agree with the reason that was proffered by other justices can issue a concurring opinion and not a dissenting opinion.

Therefore, the correct option is False.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following situations will not generale stress?
    10·2 answers
  • Support this statement using complete sentences: “Constructive criticism is offered in a way that encourages growth and learning
    13·1 answer
  • Samson's purchased a lot four years ago at a cost of $398,000. At that time, the firm spent $289,000 to build a small retail out
    15·1 answer
  • If the stock market is semistrong-form efficient, which of the following statements would be CORRECT? a. Even if a market is sem
    8·1 answer
  • American Snacks Inc., a conglomerate, has a strategic alliance with Très Bien Limité, a French snack-maker. However, Très Bien m
    5·2 answers
  • Summit Apparel has the following accounts at December 31: Common Stock, $1 par value, 1,900,000 shares issued; Additional Paid-i
    15·1 answer
  • The following table shows a simplified consolidated balance sheet for the entire
    8·1 answer
  • A company recorded 2 days of accrued salaries of $1,500 for its employees on January 31. On February 9, it paid its employees $7
    9·1 answer
  • How was everyone's day?
    9·2 answers
  • Question 12 of 40
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!