1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
love history [14]
3 years ago
12

A large bag of marbles contains an equal amount of red, orange, yellow, blue, and green marbles. Quinn randomly selects 1 marble

from the bag. Which of the following represents the probability of selecting a red or blue marble?
Mathematics
2 answers:
kifflom [539]3 years ago
8 0
There is a 20% chance it wil be red or blue

12345 [234]3 years ago
7 0
40% because if their are 5 colors of equal amounts, than each one is 20% amd if you try and get 2 then you multiply %20 by 2 and you get %40
You might be interested in
What is the value of x?<br><br> Enter your answer in the box
VikaD [51]
The value of x is 78 Degrees. The angles are complementary so they are equal.
6 0
3 years ago
Susan used 1/2 gallons of gas on Sunday and 3 5/8 gallons of gas on Monday. How many more gallons of gas did she use on Monday?
Nookie1986 [14]

Answer: 3 and 1/8 more

Step-by-step explanation:

You can start by converting to the same fraction and making the second one improper, so 29/8 and 4/8. Subtract them to find the difference and  you are left with 25/8 or 3 1/8 gallons.

8 0
2 years ago
100 Points!!!!!!!!!!!! HELP
IrinaVladis [17]

Answer:

d is the answer brainliest?

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Lines a and b are parallel. What is the measure of angle s? Question 4 options: 22 158 44 11 https://screenshots.firefox.com/c21
Temka [501]
If I'm correct 158 and S are supplementary angles, meaning that they both must add up to 180, so to find the answer subtract 158 from 180

180 - 158 = 22
S = 22
7 0
2 years ago
The jars of peanut butter that I buy cost $7.20 each and normally contain 500 grams. At present, however, each jar contains an e
Alex_Xolod [135]

Answer:

$0.54

Step-by-step explanation:

Given:

The jars of peanut butter that I buy cost $7.20 each and normally contain 500 grams.

At present, however, each jar contains an extra 20% free.

And additionally, the supermarket has a "buy 3 jars get another one free''.

Question asked:

By how much is the cost per 100 grams of peanut butter less than it normally is if I take full advantage of the supermarket's offer today?

Solution:

Cost of a jars of peanut = $7.20

Normally, weight of peanut butter in one packet = 500 gram

At supermarket offer, each jar contains an extra 20% free, means a packet  of peanut butter contains = 500 + 20% of 500                                                                                                            =500+500\times \frac{20}{100} =500+100=600\ gram

And extra benefit = buy 3 jars get another one free, means we will get 4 jars by just giving price of only 3 jars.

That means, total weight of peanut butter you are getting by giving 3 packet's price =  Each jar weigh \times number of jars

                       = 600 \times 4 = 2400 gram

<u>Cost of each packet will be same as previously as during the offer;</u> $7.20

Cost of 3 packet's peanut (2400 gram) =  7.20\times3=\$21.6

Now, we will calculate cost per 100 grams of peanut butter :

<u>During offer:</u>

Cost of 2400 grams of peanut butter = $21.6

Cost of 1 gram of peanut butter = \frac{21.6}{2400}

Cost of 100 gram of peanut butter = \frac{21.6}{2400}\times100=\frac{2160}{2400} =\$0.9

<u>Normal day:</u>

Cost of 500 grams of peanut butter = $7.20

Cost of 1 gram of peanut butter = \frac{7.20}{500}

Cost of 100 gram of peanut butter = \frac{7.20}{500}\times100=\frac{720}{500} =\$1.44

We found that cost of 100 gram of peanut butter in normal day is $1.44 while cost of 100 gram of peanut butter during offer is $0.9 means cost per 100 gram during offer is ($1.44 - $0.9 = )$0.54 less than cost during normal day.

<u>Conclusion:</u>

Therefore, cost per 100 grams of peanut butter is $0.54 less than it is normally if you take full advantage of the supermarket's offer today.

             

7 0
2 years ago
Other questions:
  • You can buy 5 pounds of grapes for $9.95 .what is a proportion that gives the cost c if you buy 4 pounds of grapes
    7·1 answer
  • What is the equation of a line that passes through the origin and is perpendicular to the line 2y=4x-6y+4?
    10·1 answer
  • Susan has 45 hats in 20 cupboards.her friends borrowed some of the hats. ,nick borrowed 3 hats and Shelly borrowed 2. hats. if S
    7·2 answers
  • PLEASE HELP ASAP!!!!!!
    8·2 answers
  • please help will Mark brainliest I just do not understand this if you could help that would be amazing :) &lt;33
    13·1 answer
  • The x- coordinate is
    9·1 answer
  • What 2 numbers multiply to 80 and add to -24​
    11·1 answer
  • Question 10 of 25
    9·1 answer
  • The ratio of flour to sugar in a recipe is 5:2. If you use 200g of flour, how much sugar will you need?
    6·2 answers
  • OD 2x - 4
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!