uno is the answer i believe
-14>2x>18
Hope this helps!
How many minutes are in a day?
Answer:
20x + 17 = 77 --> Addition Property of Equality:
You are adding (Addition Property) 4x to both sides of the equal sign (Equality).
20x = 60 --> Subtraction Property of Equality:
You subtracted (Subtraction Property) 17 from both sides of the equal sign (Equality).
x = 3 --> Division Property of Equality:
You divided (Division Property) 20 from both sides of the equal sign (Equality) to completely isolate the variable x.
~
Unit rate is (cost) per 1 unit
the unit is fluid oz
'per' is fraction
cost/1unit
so we do
2.56/32
divide completely
2.56/32=0.08/1
the unit rate is $0.08 per oz