1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mezya [45]
3 years ago
7

a student found the slope of a line that passes through the points (1,14) and (3,4) to be 5. what mistake did she make?

Mathematics
1 answer:
mariarad [96]3 years ago
3 0
x_{1}=1
x_{2}= 3
y_{1} =14
y_{2}=4
Slope= \frac{rise}{run} = \frac{ y_{2} - y_{1} }{ x_{2} - x_{1} } = \frac{4-14}{3-1} = \frac{-10}{2} =-5


answer: The student flipped the y values
You might be interested in
How do you solve this -6 ÷[-3/4]=?
sergij07 [2.7K]

The rule to use: when dividing fractions, invert and multiply.

-6 ÷ -(3/4) equals -6 * -(4/3) which equals 24 / 3 which equals

8


7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The local grocery store sets a bag of dog food for $22. The store pays $13 for the dog food. Which oquation can be used to find
alex41 [277]

Answer: The answer is b

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
What is really critical for the y -<br> intercept?<br> Please answer
ANEK [815]

Answer:

That it satisfies x = 0

Step-by-step explanation:

The y-intercept is whatever the y-value is when the x-value is zero, therefore if the x-value is anything other than 0, you can't have the y-intercept value.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Huixian needs to pack 171 pens, 63 pencil, and 27 erasers into identical bags so that each item is equally distributed among the
luda_lava [24]

Answer:

87 gift bags

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Convert 203.2 millimeters to inches
nata0808 [166]
So now f one in inches is 25.4 then you divide 203.2 / 25.4 = 8
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Ralph sold brownies for ​$0.27 a piece in order to earn money to buy baseball cards. If the cards cost ​$0.54 per​ pack, and if
    11·2 answers
  • Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?
    12·1 answer
  • Find the number that makes 4:12 equivalent to 28:__.
    8·2 answers
  • 1. Find the value of x<br><br> A. 7<br> B. 4<br> C. 5<br> D. 6
    6·1 answer
  • Generate an equivalent expression for:
    12·1 answer
  • Consider the following statement. If n is divisible by 6, then n is divisible by 2 and n is divisible by 3.
    12·2 answers
  • Alana runs 4 laps around the track in 10 minutes. If Alana runs 17 laps at the same rate how long does it take her​
    5·2 answers
  • Guys please solve it.
    12·2 answers
  • Will give 100 points if you answer im so tired please answer fast
    15·1 answer
  • The figure shown has two parallel lines cut by a transversal:
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!