1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
belka [17]
3 years ago
14

Strawberries cost $21.25 for 4 pounds. Find the unit rate. Round to the nearest cent if necessary.

Mathematics
2 answers:
Kisachek [45]3 years ago
8 0

Answer:

$5.31 per pound.

Step-by-step explanation:

$21.25 for so

%21.25/4= $5.31

The answer is $5.31 per pound.

gizmo_the_mogwai [7]3 years ago
3 0

Answer:

$5.31/lb

Step-by-step explanation:

Since 4 pounds cost $21.25, 1 pound of strawberries will cost 21.25 / 4 ≈ 5.31, therefore, the unit rate is $5.31/lb.

You might be interested in
HELPPP
Dmitriy789 [7]

Answer:D the last one

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
What value of x satisfies the equation x + 3 = -(x + 1)?
blagie [28]

x = -2

Hope this helped!!! :D

5 0
3 years ago
What is 0.02777777777 as a fraction
pochemuha

Answer:

1/36

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
OMG HELPP MEEE ITS DUE LIKE RN
monitta

Answer

A 1 3/8

Step-by-step explanation:

Just subtract bro

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
According to an article in Marketing News, fewer checks are being written at the grocery store checkout than in the past. To det
garik1379 [7]
I dont know man...im tryna answer questions so i can ask mine :(
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Lily went for 8 rides at the county fair. Some rides were on the merry go round and the rest were on the pirate ship. The total
    10·1 answer
  • How do you solve 5 + x2 = 2x2 + 13
    6·1 answer
  • Find the missing angle
    8·2 answers
  • Plzzzzzzzzzzzzzzzzzz help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    10·2 answers
  • Complete the following questions. 4 x 5 - 45 ÷ 9 = (18 - 6) x (12 - 4) =
    5·2 answers
  • What is the solution 3(2x-6)+4=8x-2(x+1)
    6·1 answer
  • In the figure, a pair of parallel lines Is cut by a transversal. What kind of angle are angles A and C?
    9·1 answer
  • Help me i really need help
    13·1 answer
  • If a necklace was on discount 10% and the original price was $20 what was the amount of discount?​
    8·2 answers
  • Rationalize the denominator.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!