1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dimulka [17.4K]
3 years ago
13

If profit is more than $10000 when fixed costs are $5000 and the price when producing 1000 units is $75, then variable cost is?

Business
1 answer:
stira [4]3 years ago
3 0
75/1000= $0.075 per unit or variable
You might be interested in
how often is simple interest used in the business and banking worlds? a. rarely, d. regularly, c. frequently, d. most...
bagirrra123 [75]
I would say your answer is A.

Glad I could help, and good luck!

8 0
3 years ago
he three main types of banks (Traditional, Credit Union, Online or Online-Only) have many tradeoffs with respect to technology,
Tema [17]
The saving rate from the highest to the lowest would be :

Traditional Banks  +/-  5 % of rates

Online banks +/-    4 % of rates

Credit Union +/-    2.5 % of rates

hope this helps
4 0
3 years ago
Think about choices to include and choices to avoid when developing a mission statement. Drag and drop each of the following phr
sergeinik [125]

Answer and Explanation:

The categorization is as follows:

For Poor Mission Statements:

1. Lists all or all kinds of  the products the organization sells

2. is product-oriented

3. is very broad  or wide

4. is less or lower than seven words

For Good Mission Statements:

1.  Addresses customers the organization serves

2. Is meaningful  and relevant

3. Is specific  and determined

4. Describes the business the organization is in

5. is market-oriented

6. States what the organization wants to accomplish or achieve

8 0
3 years ago
Banc Corp. Trust is considering either a bankwide overhead rate or department overhead rates to allocate $396,000 of indirect co
Viktor [21]

Answer:

(A) $144,000.

Explanation:

For computing the indirect costs allocated to the Commercial Department first we have to compute the per unit cost which is shown below:

Per unit cost = (Allocated department overhead indirect cost) ÷ (total number of direct labor hours)

=  $396,000 ÷ 22,000

= $18

The total number of direct labor hours = Consumer + commercial

                                                                = 14,000 + 8,000

                                                                = 22,000

Now the indirect cost equal to

= Per unit cost × Commercial direct labor hours

= $18 × 8,000

= $144,000

4 0
3 years ago
Calculate Payroll An employee earns $44 per hour and 1.5 times that rate for all hours in excess of 40 hours per week. Assume th
Ket [755]

Answer:

The correct answer for option (a) is $3,080 and for option (b) is $2,141.

Explanation:

(a). Current pay = $44

After 40 hours, Pay = $44 × 1.5 = $66

So, we can calculate the gross pay by using following formula:

Gross pay = (40 hours × $44 ) + (20 hours × $66)

= $1,760 + $1,320

= $3,080

(b).

Security Tax = Gross pay × 6% =  $3,080 × 6% = $184.8

Medicare Tax = Gross pay × 1.5% =  $3,080 × 1.5% = $46.2

Federal Income Tax = $708

So, we can calculate the net pay by using following formula:

Net Pay = $3,080 - $184.8 - $46.2 - $708

= $2,141

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Is phoenix forgotten based on a true story and how does it end?
    5·1 answer
  • Cost estimates on a long-term contract may indicate that a loss will result on completion of the entire contract. In this case,
    11·2 answers
  • PLEASE HELP ME!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!111 I NEED HELP RIGHT NOW!!!!!!!!! IM LITERALLLY CRYING! JK IM NOT BUT I NEED HELP!!!!!!
    9·1 answer
  • Complete the following sentence about margins and alignment with the best choices. Business letters and memos usually have margi
    11·1 answer
  • An apparel manufacturing plant has estimated the variable cost to be $3.30 per unit. Fixed costs are $1,800,000 per year. Forty
    11·1 answer
  • The Adjusted Trial Balance section of the worksheet for Van Zant Janitorial Supplies follows. The owner made no additional inves
    7·1 answer
  • Acquisition Cost of Long-Lived Asset The following data relate to a firm’s purchase of a machine used in the manufacture of its
    11·1 answer
  • A specific product has demand during lead time of 100 units, with a standard deviation of 25 units. What safety stock (approxima
    8·1 answer
  • Tariffs Group of answer choices may be imposed either to raise revenue (revenue tariffs) or to shield domestic producers from fo
    9·1 answer
  • If a company has $10,000 in Cash, $2,000 in Accounts Receivable, $100,000 in Building and Land, $30,000 in Accounts Payable, and
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!