1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dimulka [17.4K]
2 years ago
13

If profit is more than $10000 when fixed costs are $5000 and the price when producing 1000 units is $75, then variable cost is?

Business
1 answer:
stira [4]2 years ago
3 0
75/1000= $0.075 per unit or variable
You might be interested in
The expected average rate of return for a proposed investment of $650,000 in a fixed asset, with a useful life of 4 years, strai
nexus9112 [7]
The expected average rate of return in the fixed asset above is 36.92%. The rate of return is the income or loss of a proposed investment in a specified amount of time. In this case, a company wants to buy a 4-year life fixed asset which can increase the company's income by $240,000. We can calculate the rate of return by dividing the net income from the investment with the proposed investment to obtain the portion of return received from the investment<span>. Formula: (Net Income From The Investment/Proposed Investment) x 100%.</span>
8 0
3 years ago
Under purchasing power parity, the future spot exchange rate is a function of the initial spot rate in equilibrium and a. the in
kirza4 [7]

Answer:

The correct answer is a) the inflation differential.

Explanation:

Inflation differential is the difference we can find between two countries in exchange rates. The inflation differential can produce losses for the company if, in the country you want to buy, there is a big difference in your exchange rate, since this raises the prices of the product. As a result, the company has a loss; it can also happen if It is a case of exports.

If the inflation differential is maintained for an extended period, it can cause loss of competitiveness, since the profit margin of the products would be affected.

<em>I hope this information can help you.</em>

6 0
3 years ago
What can you expect when you ask clients for testimonials? A. They'll want to come up with full-blown ideas.
Lisa [10]
B. They'll know exactly what you want.

HOPE IT HELPS UH!!☺️☺️
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A subsidiary ledger:(A) used in place of the general ledger if the general ledger is destroyed or stolen.(B) a group of accounts
gayaneshka [121]

Answer:

The correct option is C

Explanation:

Subsidiary ledger are those kind of the ledger which is stated as the group of the similar or common accounts, whose combined balances are equal to the balance in the particular account of general ledger.

The general ledger is the account that summarizes or provide detailed information of the account balances of the subsidiary ledger is recognized as the control account or the master account.

The subsidiary ledger are those group of accounts which have a similar characteristic and provide summarized information regarding the control account.

3 0
3 years ago
If a consumer purchases a combination of coffee and football tickets such that Coffee/Coffee = 20 and MU Football tickets/PFootb
katen-ka-za [31]

Answer: d. more coffee and fewer football tickets

Explanation:

MU/P refers to the marginal utility gained per dollar of an alternative and rationale consumers are always expected to maximise their utility by picking alternatives that give them more utility as opposed to less.

The MU/P for coffee is 20 whilst that of football tickets in 10. This means that more utility is gained from getting more coffee as opposed to football tickets. The action that would maximise utility would therefore be one where the consumer gets more coffee and fewer football tickets.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Smith company is a perfectly competitive firm. the market price of its output is $10. the firm is currently producing 100 units
    13·1 answer
  • Material 1 costs $7 a pound, material 2 costs $5 a pound, and labor costs $15 per hour. Product A sells for $101 a unit, product
    12·1 answer
  • What is a traditional economy
    5·2 answers
  • The economizing problem is essentially one of deciding how to make the best use of Group of answer choices limited resources to
    7·1 answer
  • Pet World is considering a project that has the following cash flow data. What is the project's IRR? Note that a project's IRR c
    10·1 answer
  • An isoquant is a curve that shows A. all the output levels that can be produced from a given set of inputs. B. all the combinati
    5·1 answer
  • The December 31, 2018, balance sheet of Whelan, Inc., showed long-term debt of $1,420,000, $144,000 in the common stock account,
    11·1 answer
  • Indiana Co. bega n a construction project in 2018 with a contract price of $150 million to receive when the project completed in
    9·1 answer
  • 1. Tells whether a company can pay all its current liabilities if they become due immediately 2. Measures a company's success in
    6·1 answer
  • Desmond has a signed listing agreement with his clients, the Harpers. In exchange for helping the Harpers list, market, and sell
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!