1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dimulka [17.4K]
3 years ago
13

If profit is more than $10000 when fixed costs are $5000 and the price when producing 1000 units is $75, then variable cost is?

Business
1 answer:
stira [4]3 years ago
3 0
75/1000= $0.075 per unit or variable
You might be interested in
Which of the following statements is true?
Sedaia [141]

Answer:

The correct answer is option d.

Explanation:

A monopoly is a market structure where there is a single firm in the market with no close substitutes. The firm is a price maker. There is high barriers to entry in the market.

Similar to monopoly other imperfect competition such as monopolistic competition and oligopoly also have barriers to entry, and are price makers. But the firms in such markets have different  demand curve than the market demand curve.

But in a monopoly there is only single firm, so the market demand curve is the same as  individual firm's demand curve.

4 0
3 years ago
An author just signed a lucrative contract with a publisher that offers to pay her the amount of $500 at the end of year 9 when
solong [7]

Answer:

Ans. The annuity that will be equivalent to the publisher´s advance would be $26.40 per year, for 9 years at 7% interest rate.

Explanation:

Hi, first, let´s bring that $500 to be paid in 9 years to present value, we need to use the following formula.

PresentValue=\frac{FutureValue}{(1+r)^{n} }

Where: r is our discount rate (7%) and n the periods from now when she will receive that $500 amount. This should look like this.

PresentValue=\frac{500}{(1+0.07)^{9} } =271.97

Ok, so the equivalent amount of money today of those $500 in nine years is $271.97, but the author wants $100 today so the remaining amount has to be used to find the equal annual payments to be made in order to be equivalent to re remaining balance ($171.97). We now need to use the following equation.

Present Value=\frac{A((1+r)^{n}-1 )}{r(1+r)^{n} }

And we solve for "A" like this

171.97=\frac{A((1+0.07)^{9}-1 )}{0.07(1+0.07)^{9} }

171.97=\frac{A(0.838459212 )}{0.128692145}

171.97=A(6.515232249)

A=\frac{171.97}{6.515232249} = 26.40

Therefore, the equivalent amount of money of $500 in 9 years is $100 today and $26.40 every year, at the end of the year, for nine years.

Best of luck.

4 0
3 years ago
As the operations manager for American Airlines you have decided to invest in 10 new jets for the company's fleet. There are thr
3241004551 [841]

Answer:

0.17

Explanation:

The computation of the expected return on investment is shown below:

= (Expected return of the outcome 1 ×  Probability of the outcome 1) + (Expected return of the outcome 1 ×  Probability of the outcome 1) + (Expected return of the outcome 1 ×  Probability of the outcome 1)

= (0.15× 0.50) + (0.25 × 0.30) + (0.10 × 0.20)  

= 0.075 + 0.075 + 0.02

= 0.17

5 0
3 years ago
Rosie's flowers company in tulips, ohio, uses an e-commerce software program on its website to allow customers to enter their ow
Anna71 [15]
<span>Rosie's Flowers Company follows a B2C model. This is also known as a business to consumer model. It is when a business has transactions that are directly between the company and the consumers. The consumers are the end users of the products or services.</span>
5 0
4 years ago
Consumers regard Dell computers and Apple computers as substitutes. If the price of a Dell computer decreases, the A. supply of
prohojiy [21]

Answer:

<em>B. demand for Apple computers decreases.</em>

Explanation:

If two things are substitute of each and other, that generally in simple words means either this or this. As we can see in the statements that has been provided in the question that Dell and Apple computers are substitute of each other, <em>so if the amount from Dell computer decreases then the demand of the computers made by Apple company will absolutely decrease. </em>

Because two devices which carries almost same qualities and features are also substitute of each other, i<em>f price of one device from the both substitutes will decrease, everyone will rush to buy the device with low price and the device with high price will get less popular among the consumers.</em> So, this is the reason which says OPTION(B) is the correct answer.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Pesos are a monetary unit used in the country of Mexico. Pesos are exchanged at a rate of 600 pesos to one U.S. dollar ($1.00).
    7·1 answer
  • As a rule, possible harm to subjects may be justified when the potential benefits of the study outweigh the possible harm.
    5·1 answer
  • Which of the following accounts will give you the LEAST access to your money ?
    13·2 answers
  • On July 1, 2019, Cullumber Company pays $12,000 to Kalter Insurance Co. for a 3-year insurance contract. Both companies have fis
    9·1 answer
  • ABC Mechanics charges an estimate fee of $100 plus $40 per hour, x, in labor. XYZ Mechanics charges an estimate fee of $65 plus
    13·1 answer
  • A company pays its employees $4,250 each Friday, which amounts to $850 per day for the five-day workweek that begins on Monday.
    10·1 answer
  • Chrissy receives 200 shares of chevron stock as a gift from her father. the stock cost her father $9,000 10 years ago and is wor
    13·1 answer
  • Select an organization and identify and evaluate the components of its Strategic Plan (i.e., Vision, Mission, Values, Core Compe
    7·1 answer
  • Donna runs an inn and charges $300 a night for a room, which equals her cost. Sam, Harry, and Bill are three potential customers
    5·1 answer
  • How Do A+ on any test
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!