1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
saw5 [17]
3 years ago
14

Need help with both of these

Mathematics
2 answers:
Maslowich3 years ago
8 0

#3:

- convert 5 pounds to ounces which equals 80 ounces

- then subtract 19 from 80

- this equals 61

You were correct

#4:

- convert 4 3/4 to ounces which equals 76 ounces

D- 76 ounces is the correct answer

Vedmedyk [2.9K]3 years ago
6 0

Answer:

3. 61 ounces

4. D. 76 ounces

Step-by-step explanation:

The oranges weigh 5 pounds which is equal to 80 ounces, the bowl weighs nineteen ounces so subtract 19 from 80 and you have the weight of the oranges

Convert 4 3/4 pounds to ounces,,,,its 76

Can someone please answer my math ASAP

You might be interested in
A hot air balloon descends 15 feet each minute after having reached an altitude of 362 feet above the ground. What is the altitu
salantis [7]

Answer:

182 feet

Step-by-step explanation:

The equation that describes the motion of the hot air ballon is:

h(t) = h_0 - vt

where:

h_0 is the initial altitude

v is the rate of descend of the balloon

t is the time

The balloon starts from a height of

h_0 = 362 ft

and has a rate of descend of

v=15 ft/min

Therefore, after time

t = 12 min

Its altitude will be

h(12)=362 - (15)(12)=182 ft

8 0
3 years ago
At what point do the lines y= 2x + 3 and y = 5x - 9 intersect? ​
QveST [7]

Answer:

(4,11)

Step-by-step explanation:

y=2x+3

y=5x-9

the first equation is equal to the second equation so

2x+3=5x-9

put like terms together

2x-5x= -9-3

-3x= -12

divide both sides by -3

.•.x=4

now, use the value of x to find the value of y like this:

y=2x+3 (x=4)

y=2(4)+3

y=8+3

y=11

therefore, the two lines intersect at the point (4,11)

4 0
3 years ago
Online jewelry sales have increased steadily over the last 10 years. In 2003, sales were approximately 2 billion dollars, and in
UNO [17]

Answer:

rate\ of\ increase = 28.8\ billion\ dollars\ per\ year

model: y = 28.8(t-2003) + 2

profit in year 2017: y =  405.2\ billion\ dollars

Step-by-step explanation:

The sales increased from 2 billion dollars to 146 billion dollars in five years, so to find the increase in billion dollars per year, we just need to divide the increase by the amount of time:

rate\ of\ increase = (146 - 2)/5 = 144 / 5 = 28.8\ billion\ dollars\ per\ year

To construct a model for these sales, we can use the year 2003 as the initial point of a linear equation:

y = ax + b

the variable y will represent the profit in billion dollars, the variable x will represent our time, so we can use (t - 2003) in its place to represent the number of years since 2003 (t is the year we want to calculate), the constant 'a' will be our rate of 28.8, and the constant 'b' is the inicial value for the year 2003, that is, 2 (billions). So we have:

y = 28.8(t-2003) + 2

In the year 2017, we would have:

y = 28.8(2017-2003) + 2

y = 28.8*14 + 2

y =  405.2\ billion\ dollars

6 0
3 years ago
11. On Halloween, 87.5% of the homes in a
fiasKO [112]
87.5% of 104
87.5% x 104 = 91 homes handed out candy
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Shelby purchases her college books for the upcoming semester. She has to pay $98 for a biology book, $38 for a used poetry book,
DerKrebs [107]

Answer:

Shelby will pay 141.55 dollar tax.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write a doubles fact you can use to find the sum of 6+7
    13·1 answer
  • Miguel, Sterling, and Kevin plan to split the cost of a round-trip car ride from
    8·1 answer
  • Cos xcos y=1/2(sin(x+y)+ sin(x-y))
    12·1 answer
  • 22 gallons of gas cost $65.56. What is the unit rate for 1 gallon of gas?
    8·2 answers
  • 1960 there were 3,000 million people on earth, in 1999 there were 6,000 million people on earth, what was the approximate rate o
    8·1 answer
  • Omar works 2 /4 hours per day, 5 days a week. How many hours does he<br> work in a 2-week period?*
    9·1 answer
  • Please help mee with thisss
    12·2 answers
  • Pls help me i will give u brainlest!:)
    8·2 answers
  • Solve these asap please
    7·2 answers
  • 4. What is the standard form of the equation
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!