1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ratelena [41]
3 years ago
9

Jupiter Corporation incurred fixed manufacturing costs of $18,000 during 2017. Other information for 2017 includes:

Business
1 answer:
Delicious77 [7]3 years ago
3 0

Answer:

Lower by $8,250

Explanation:

The operating income reported will be different as the unit level of inventory increased during the  account period .

Denominator rate:

= Fixed manufacturing costs ÷ Budgeted denominator level

= 18,000 ÷ 2,400

= 7.5

Operative income:

= Total Units produced - (Total units sold × Denominator rate)

= 2,700 - (1,600 × 7.5 )

= 1,100 × 7.5

= $8,250

Lower by $8,250 under the variable costing because 8250 of fixed manufacturing cost remain in  inventory under absorption.

You might be interested in
Assume that Corn Co. sold 7,500 units of Product A and 2,500 units of Product B during the past year. The unit contribution marg
myrzilka [38]

Answer:

Break-even point (units)= 8,464 units

Explanation:

Giving the following information:

Assume that Corn Co. sold 7,500 units of Product A and 2,500 units of Product B during the past year. The unit contribution margins for Products A and B are $33 and $56, respectively. Corn has fixed costs of $328,000.

First, we need to calculate the proportion of sales:

Product A= 7,500/10,000= 0.75

Product B= 2,500/10,000= 0.25

Now, using the following formula, we can determine the break-even point in units:

Break-even point (units)= Total fixed costs / Weighted average contribution margin

Break-even point (units)= 328,000/ (0.75*33 + 0.25*56)

Break-even point (units)=  328,000/38.75

Break-even point (units)= 8,464 units

8 0
3 years ago
The Chilton Corporation specializes in manufacturing one type of desk lamp. Chilton allocates variable manufacturing overhead co
docker41 [41]

Answer:

Variable manufacturing overhead rate variance = 80,000 favorable

Explanation:

Given:

Overhead rate variance = $1.70 per hour

Total machine hour = 160,000 hour

Actual overhead costs = $192,000

Find:

Variable manufacturing overhead rate variance

Computation:

Variable manufacturing overhead rate variance = [Standard overhead rate - Actual overhead rate]Actual hour

Variable manufacturing overhead rate variance =[1.7 - (192,000 / 160,000)]160,000

Variable manufacturing overhead rate variance = [1.7 - (1.2)]160,000

Variable manufacturing overhead rate variance = [0.5]160,000

Variable manufacturing overhead rate variance = 80,000 favorable

6 0
2 years ago
The meal plan at university A lets students eat as much as they like for a fixed fee of $500 per semester. The average student t
Ksenya-84 [330]

Answer:

The average consumption is higher in University A. than in University B

Explanation:

Marginal cost is known as the cost borne when an extra unit of output is being produced. Sunk cost is the cost once incurred cannot be recovered

The marginal cost at university A is $0 because they dont have to pay anything over and above $500. This $500 is the sunk cost for students at university A. The marginal cost at university B is $2 because they can consume only 250 pounds of food making them careful about the quantity of food they eat.

Sunk cost is not considered while making a decision, so the marginal cost of University A is $0 and that in University B is $2.

Therefore, we are concluding that the average consumption is higher in University A.

3 0
3 years ago
A company developed the following per-unit standards for its product: 2 gallons of direct materials at $8 per gallon. Last month
alekssr [168]

Answer:

Direct material price variance= $1,200 favorable

Explanation:

Giving the following information:

Standard price= $8 per gallon

Last month, 3,000 gallons of direct materials were purchased for $22,800.

To calculate the direct material price variance, we need to use the following formula:

Direct material price variance= (standard price - actual price)*actual quantity

Actual price= 22,800/3,000= $7.6 per gallon

Direct material price variance= (8 - 7.6)*3,000= $1,200 favorable

5 0
3 years ago
N March 1, Terrell & Associates provides legal services to Whole Grain Bakery regarding some recent food poisoning complaint
telo118 [61]

Answer:

Explanation:

The journal entries are shown below:

On March 1

Notes receivable A/c Dr $10,400

     To Service revenue A/c $10,400

(Being the acceptance of the note is recorded)

On September 1

Cash A/c Dr $10,868

   To Notes receivable A/c $10,400

   To Interest revenue A/c $468

(Being the cash collection is recorded)

The computation of the interest revenue is shown below:

= Notes receivable × interest rate × (number of months ÷ total number of months in a year)

= $10,400 × 9% × (6 months ÷ 12 months)

= $468

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Careers in the Transportation, Distribution & Logistics Career Cluster include:
    13·2 answers
  • Researcher access to confidential records adds to the vulnerability of workers who participate in workplace studies. Inappropria
    6·1 answer
  • The possibility that management of the corporation may not be pursuing the same goals as the same goals as those of stockholders
    5·1 answer
  • Marigold Corp. includes one coupon in each bag of dog food it sells. In return for eight coupons, customers receive a leash. The
    12·1 answer
  • Mica buys "Nature," a movie, through Open View, an online entertainment vendor. Before completing the purchase and downloading "
    6·1 answer
  • Which of the following compensation options helps pay for classes or seminars attended?
    6·2 answers
  • You want to buy a new car, but you can make an initial payment of only $2,400 and can afford monthly payments of at most $500. a
    7·1 answer
  • Borrowing a $15,000 Loan in 5 years with an interest rate of 4.49% how much will I pay monthly
    8·2 answers
  • On April 1, Moloney Musical Instruments sold merchandise on account to Fronke's Flutes for $7,000 on Invoice 1001, terms 2/10, n
    6·1 answer
  • How would define industry? What is the industry of a store that sells fishing poles
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!