1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kondor19780726 [428]
3 years ago
13

A company developed the following per-unit standards for its product: 2 gallons of direct materials at $8 per gallon. Last month

, 3,000 gallons of direct materials were purchased for $22,800. The direct materials price variance for last month was
a. $17,100 favorable.
b. $450 favorable.
c. $900 favorable.
d. $900 unfavorable.
Business
1 answer:
alekssr [168]3 years ago
5 0

Answer:

Direct material price variance= $1,200 favorable

Explanation:

Giving the following information:

Standard price= $8 per gallon

Last month, 3,000 gallons of direct materials were purchased for $22,800.

To calculate the direct material price variance, we need to use the following formula:

Direct material price variance= (standard price - actual price)*actual quantity

Actual price= 22,800/3,000= $7.6 per gallon

Direct material price variance= (8 - 7.6)*3,000= $1,200 favorable

You might be interested in
Carol wants to invest money in a 6% CD account that compounds semiannually. Carol would like the account to have a balance of $5
mash [69]

Answer:

PV= $37,204.70

Explanation:

Giving the following information:

Interest rate= 6% compounded semiannually= 0.03

Future value= $50,000

Number of periods= 5*2= 10

To calculate the initial investment to reach the objective, we need to use the following formula:

PV= FV/(1+i)^n

PV= 50,000/(1.03^10)

PV= $37,204.70

8 0
3 years ago
Upply and demand
Gennadij [26K]
C.

When a product is overstocked, owners will usually price the product less so that it will sell out more quickly.
3 0
3 years ago
The price elasticity of demand measures the: A. responsiveness of quantity demanded to a change in quantity supplied. B. respons
pickupchik [31]

Answer:

Option "B" is the correct answer to the following statement.

Explanation:

The price elasticity of demand determines the flexibility of the volume needed to adjust the price.

The demand of an individual or market becomes inelastic if it will not adjust much to increasing prices, and it is elastic for an individual or market if the demand of a particular commodity will shift a lot as prices shift.

6 0
3 years ago
Columbus Inc. sells a high end hair dryer in a super competitive marketplace. As a result, market research and competitive press
soldier1979 [14.2K]

Answer:

The hair dryer cost cannot exceed 27 dollars per unit

Explanation:

the target cost will the one which achieve the target profit at the selling price of the market.

In this case we are given that selling price is $53 and we want to achieve a 26 dollar gain per unit therefore:

revenue - cost = profit

revneue - profit = cost

53 -26 = cost

cost = 27

3 0
3 years ago
Jeff got a part-time job delivering groceries for $15/hour and grossed $8,200
solniwko [45]

Answer:

Income = $8,200

Less:

Federal tax 10% = -$820

State tax at 5.5% = -$451

FICA at 7.65% = -$627.30

Total deduction = -$1,898.30

Net pay = $6,301.70

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Fiscal stimulus to aid recovery from a recession will be most effective in the long run if______________ it can be reversed as t
    7·1 answer
  • wgu A real estate agent representing the buyer tells the seller that the buyer would be willing to pay much more than the asking
    15·1 answer
  • On June 1, CamCo received a signed agreement to sell inventory for ¥500,000. The sale would take place in 90 days. CamCo immedia
    14·1 answer
  • The characteristics that make a team effective include ________.
    10·1 answer
  • Donovan Company incurred the following costs while producing 500 units: Direct Materials, $10 per unit; Direct Labor, $25 per un
    9·1 answer
  • Rearden Metal has earnings per share of $2. It has 10 million shares outstanding and is trading at $20 per share. Rearden Metal
    15·1 answer
  • People in _______ careers are "persuaders. " They like leadership roles, as well as sales. They often have good verbal abilities
    9·1 answer
  • How does a weak currency give a country an unfair advantage in trade?.
    14·1 answer
  • Giant Industries has a $674,232 gross operating income, operating expenses of $329,129, and other expenses totaling $38,719. Wha
    12·1 answer
  • You are looking for ways to save money when it comes to feeding your family. What is the most helpful way to cut back on food ex
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!