1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zysi [14]
3 years ago
9

What is the value of 13 x [ 4 + (9-2)]?

Mathematics
1 answer:
RideAnS [48]3 years ago
4 0

Answer:

13*[4+(9-2)]=143

Step-by-step explanation:

we have

13*[4+(9-2)]

step 1

Solve (9-2)

(9-2)=7

substitute

13*[4+7]

step 2

Solve [4+7]

[4+7]=11

substitute

13*[11]

step 3

Solve 13*11

13*11=143

therefore

13*[4+(9-2)]=143

You might be interested in
1. Look at the lines in the grid below.
GenaCL600 [577]
The answer is C. Hope this helps
6 0
3 years ago
Determine the intercepts of the line.<br> x-intercept: (___,___)<br> y-intercept: (___,___)
valentina_108 [34]

Answer:

x-intercept: (-40,0)

y-intercept: (0,15)

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
When choosing a new class color, 90 students voted for crimson and 60 voted for royal blue. What percent of these students voted
neonofarm [45]
The percentage of students voted for colour crimson
=
\frac{90}{60 + 90} \times 100\%  \\  =  \frac{90}{150}  \times 100\%\\  =  \frac{9}{15} \times 100\% \\  = 60\%
hope it helps!
6 0
2 years ago
Can Someone Help Me Please
iren2701 [21]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help with equation number 6
Leona [35]
Combine like terms
-2x-4=-2x-4

Since the equations are the same, the answer is infinitely many solutions.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Show work/pls explain
    12·1 answer
  • HELP!!! Need Help With Homework!
    15·1 answer
  • HELLPPPP PLEASE QUICKK ASAP
    10·1 answer
  • 2. Ross started walking his dog'at 3:15.
    6·1 answer
  • Help please I don’t understand this! Giving brainliest!
    15·2 answers
  • David wants to buy a large screen television that cost 1800$. If he buys it today ,he can save 30%.How much will the television
    8·1 answer
  • Camryn's investment is growing at a rate of
    7·1 answer
  • PLEASE HELP ITS DUE IN A FEW MINUTES
    13·2 answers
  • A bakery sells yesterday's bagels for a discounted rate of $2.64/dozen. What is the price per bagel?​
    5·1 answer
  • The size of your pool cover distance or area
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!