The unit rate is $1.97 per lightbulb. Multiply $1.97 by 7 to get 13.79
Answer:
si lan varlgo 2x4x4x2.5
Step-by-step explanation:
la nidra si margo
<h3>
Answer: 31 games</h3>
======================================================
Explanation:
- 32/2 = 16 games will happen in round 1. Afterward, 16 teams are left.
- 16/2 = 8 games will happen in round 2. Afterward, 8 teams are left.
- 8/2 = 4 games happen in round 3.
- 4/2 = 2 games in round 4.
- 2/2 = 1 game as the final championship.
Count the number of times you divide by two and we have five occurrences of this. So there five rounds overall.
To get the total number of games played, we add up the quotients
16+8+4+2+1 = 31
----------------
Or as a shortcut we can simply subtract off 1 since 1+2+4+...+2^n = 2^(n+1)-1
We can write that rule as

which is equivalent to

You can answer this problem using the midpoint formula, but we can work out the 4th vertex by just logically thinking it through by first drawing out the rhombus on an x-y coordinate plane. I wrote the answer out on paper since it is easier than typing. Let me know if you have any questions.
2x +3y =70
2(0) +3y=70
3y=70
- -
3. 3
Y=23.3 repeating