1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fofino [41]
3 years ago
11

Janet read a total of 14 books over 7 months.after belonging to the book club for 8 months,how many books will janet have read i

n all?solve using unit rates
Mathematics
1 answer:
Zielflug [23.3K]3 years ago
3 0
16 books because 14/7= 2, so 2 books per month. 2 times 8= 16. YOur answer
You might be interested in
Factorise 56x + 35. Need to know asap please.
Elena L [17]
The answer is 7(8x+5)
4 0
3 years ago
The figure below, angle y and angle x form vertical angles. Angle y forms a straight line with the 60° angle and the 70° angle.
Mila [183]

We know angle x=y(vertically opposite angles)

Since 3 angles lie on a straight line,

y+60+70=180 (linear pair)

y+130=180

y=180-130

y=50 degrees

7 0
2 years ago
Jack and Jill both ordered pizzas from Wayne's Pizza for their parties. Jack paid $58.50 for 3 pepperoni pizzas and 2 plain pizz
just olya [345]

Answer:

A plain pizza is $10.50 and a pepperoni pizza is $12.50

Step-by-step explanation:

Create a system of equations where x is the price of a pepperoni pizza and y is the price of a plain pizza:

3x + 2y = 58.5

2x + 4y = 67

Solve by elimination by multiplying the top equation by -2:

-6x - 4y = -117

2x + 4y = 67

Add these together and solve for x:

-4x = -50

x = 12.5

So, a pepperoni pizza is $12.50. Plug in 12.5 as x into one of the equations, and solve for y:

2x + 4y = 67

2(12.5) + 4y = 67

25 + 4y = 67

4y = 42

y = 10.5

So, a plain pizza is $10.50.

A plain pizza is $10.50 and a pepperoni pizza is $12.50

8 0
2 years ago
Robin purchased 3 1\2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?
Natalka [10]
The answer is 40 cents
8 0
3 years ago
The ratio of shirts to pants is 3 to 2. If there are 6 shirts, how many pants are there? 9 4 12 6
abruzzese [7]
There are 6 pairs of pants
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If Sandy can afford car payments of ​$260 per month for 3 ​years, what is the price of a car that she can afford​ now? Assume an
    5·1 answer
  • Find the area of the irregular figure
    14·2 answers
  • Jenna calculated several numbers in her calculator. The result displayed 1.8E-4 on the calculator screen. Which equivalent numbe
    11·2 answers
  • Carl's monthly take-home pay is $2,000 and his monthly rent is $500 if both his monthly take-home pay in his rent increase $500
    7·1 answer
  • T(z)=z-8 <br> Evaluate t(-2)
    6·1 answer
  • Patrons in the children's section of a local branch library were randomly selected and asked their ages. The librarian wants to
    10·1 answer
  • Given f(x) and g(x) = f(k⋅x), use the graph to determine the value of k.
    5·2 answers
  • Find the surface area of the prism.<br> 7 cm<br> 13 cm<br> 5 cm<br> 12 cm<br> The surface area is
    14·1 answer
  • Someone help please want <br> asap
    14·1 answer
  • A function is represented by the graph. Complete the statement by selecting from the drop-down menu. The y-intercept of the func
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!