1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Svetllana [295]
3 years ago
9

Please help with these math comparisons!? explain

Mathematics
1 answer:
dem82 [27]3 years ago
7 0
There is no picture, wondering your asking to be explained :)

You might be interested in
Write each of the following products in standard polynomial form. (a) (x+3)(x-2)(x-8) (b) (x+2)(x-2)(x+3)(x-3)
Grace [21]
Each of the following products
6 0
4 years ago
Find the difference: (6y3 + 17y − 3) − (4y3 − 11y + 9)
earnstyle [38]
<span>(6y3 + 17y − 3) − (4y3 − 11y + 9)
</span>= 6y3 + 17y − 3 − 4y3 + 11y - 9
= 2y3 + 28y  - 12
3 0
3 years ago
A water tank is being filled by pumps at a constant rate. The volume of water in the tank V, in gallons, is given by the equatio
mamaluj [8]

Answer:

65 gallons per minute

Step-by-step explanation:

The total volume of the tank at any given time is given by the equation:

V(t) = 65t + 280

In order to find the rate of change of volume, we can simply differentiate this equation with respect to time. This will give us the rate of change of the volume or the rate at which water is being pumped into the tank.

Differentiating the above equation we get:

V'(t) = 65

So we can see that the rate at which water is being pumped into the tank is 65 gallons per minute

7 0
3 years ago
In the figures, area of triangle ABE is 25 cm2
stira [4]

Answer:

sorry where is figure.

Step-by-step explanation:

area of triangle ABE=area of triangle BE3

4 0
3 years ago
A red bus leaves a theme park every 24 minutes and a blue bus leaves the park every 20 minutes. they both leave the park at noon
earnstyle [38]

Answer:

2:00 PM

Step-by-step explanation:

20 = 2² × 5

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Sam tutors math. For each hour that he tutors, he earns 20
    12·2 answers
  • 6 bottles of soda cost $2.70. What is the unit rate for the cost per 1 bottle?
    15·2 answers
  • Find the polynomial standard form of -5q^2(-q-5)​
    5·1 answer
  • Which of the following equations has the same solutions as the equations 3x+2y=-12
    13·1 answer
  • In the isosceles triangle, find a and b if you knew the perimeter was 20x+35
    8·1 answer
  • △RST is shown below. XU = –2y + 15 and XW = 3y + 5. <br><br>PLEASE HELP ME
    6·1 answer
  • PLEASE HELP QUICKLY!!!!! PLZZZZZZ!!!!!!!
    5·1 answer
  • The table shows the number of words a
    7·1 answer
  • The total cost to rent a row boat is $14 times the
    5·1 answer
  • Simplify the expression:<br> 2a+4b=9c
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!